| Sweetyass a întrebat:

Hi TPU! Va rog mult sa ma ajutati. Am mari probleme si nu stiu ce sa fac. Acum o luna s-a intamplat ceva care mi-a schimbat tot anul scolar.Trebuia sa dau un test important la franceza si nu eram pregatita deloc asa ca m-am gandit sa chiulesc. A fost primul meu chiul si ma gandeam ca nu o sa fie asa rau. In cont, toata lumea a chiulit macar o data in viata lui (asa cred). Va dati seama ca profesoara de franceza, directorul si diriginta m-au terminat. De atunci mi s-au stricat 10 medii la toate obiectele. La testele de 10 pe care le fac i-au 7 si 8 chiar daca vad lucrarile colegilor mei care au scris mult mai putin si au luat note mai mari. Doamna diriginta i-a spus unui profesor sa ma asculte cand nu stiam si am luat 4, la ascultari i-au numai 7 (si astazi am luat un 7 si un 8 si nu meritam noatele sunt sigura) si sunt luata ca un exemplu rau in clasa. In plus nu mai am voie sa ies din camin si la temele perfecte i-au note de +9( care pana acum insemna 10 iar acum e 9). Nici nu va imaginati ce-mi fac. E putin ce v-am spus pana acum. Sunt si pedepsita acasa pentru ca sunt prea rea ( si eu ies afara odata pe saptamana iar ei ii spun bunicului meu ca ies zilnic). Nu stiu ce sa ma fac. Oricum notele mele sunt terminate. De la cea mai buna fata din clasa am devenit cea mai rea. Am meritat asta? Ce as putea sa fac? Am incercat sa-mi cer scuze dar au spus ca sunt nerusinata...

Răspuns Câştigător
| CrazYKid0 a răspuns:

Hmmm.pai si eu odata am facut chestia asta dar nu mi-am facut tema si am mers cu o fata la bibilioteca. I-am zis bibliotecarei ca nu facem ora ( ca o data pe an e un targ educational care doamna de romana de obicei mergea dar ea avea ore in acea zi si i-a interzis directoarea sa se duca la targ. Plus ca mai auzeam niste zvonuri prin clasa ca facem roman, ca nu facem romana, deci intr-un fel eram confuza) Ok. am stat acolo toata ora si am venit inapoi in clasa.Am intrat si toata lume ne zicea: "dar unde ai fost toata ora" "dar de unde ai auzit ca nu face romana" etc... Si cand-colo astia faceau cea mai faina ora. Ora de imaginatie. Ne-au zis ca ne-a pus absent nemotivat, punct scazut la purtate, si ne baga in consiliu. A doua zi, am spus doamnei ca nu stiam ca facem ora deoarece credeam ca e in targul ala. Ea apoi spunea ca daca pleca undeva ne lasa pe altcineva in grija noastra si toate alea. I-am spus ca poate sa se duca la d-na bibliotecara si sa intrebe daca am fost acolo. S-a dus aia intr-o pauza sau nu stiu...in fine si s-a convins ca noi de fapt stateam in biblioteca si citeam carti. Profa ne-o iertat si cam asta a fost. Eu iti sugerez, sa nu mai faci aceasta greseala, si stiu ca esti constienta de acest lucru. Roag-o pe diriginta ta sa stati de vorba intr-o pauza, sau dupa ore, si sa-i explici ca a fost o greseala, si esti constienta de greseala ta. Promite (pe adevaratul sens al cuvantului adica chiar sa faci chestia asta) ca nu se va mai intampla. Si daca te intreaba dc n-ai fost in ora zici si tu ca nu stiai laughing ( sau nu ) in fine. Iti recomand ca sa nu mai chiulesti. Si stiu ca nu a fost vina ta ( sau intr-un fel) Iti urez multa bafta. :*
P.S: Daca intr-un fel astia te-au iertat dar se uita putin urat la tine, mai bine muta-te din scoala.