| anonim_4396 a întrebat:

Hii. Este cuvantul "cioara" folosit ca un cuvant de vorbire intre baieti gen?
M-am intalnit cu un fost coleg langa o casa de pariuri, m-a salutat si m-a intrebat ce fac, avand biletul in mana, el se uita si spune "ia uite cati bani baga cioara".

Chestia este ca nu am legatura cu minoritatile din punct de vedere rasial si nu imi pot da seama daca acest coleg a fost doar nesimtit / gelos prin folosirea acestui cuvant sau doar asa vorbesc baietii nu foarte "intelectuali".

Nu cunosc mondenitatile si cuvintele de vorbire ale incompetentilor, sunt introvertit, studiez si anime)

Help : ))

Răspuns Câştigător
| KrYpToCiD a răspuns:

Oarecum. De exemplu unele filme au cuvantul cioara ca si traducere pentru cuvantul "nigga" si unii folosesc acest cunvant si pentru cei de etnie rroma ( desi unii zic ca nu e adevarat rolling on the floor) ). Prin faptul ca la noi este moda de a "imprumuta" cuvinte din limba engleza a ajuns si cuvantul "nigga" in vocbularul unora. Utilizarea traducerii, nu se stie exact de unde a venit, 2 din cele mai posibile cauze fiind alinierea la moda de a evita apelative etnice sau faptul ca unora nu le place utilizarea cuvintelor din engleza in propozitii romanesti, sa zicem, daca acestea au o traducere in romana.

La fel si cu "gen" pe care l-ai folosit, a aparut deoarece nu poti folosi "like" in toate propozitiile in limba romana, si s-a raspnadit ca o molima, fiind un tic verbal importat si adaptat.

| KimiiY a răspuns (pentru KrYpToCiD):

Deci sa inteleg, ca asa vorbesc mai nou unii baieti, folosind acest cuvant ofensiv deoarece s-a simtit jealous...

4 răspunsuri:
| Psihiatrie a răspuns:

Zici tu ca baietii prea intelectuali folosesc cuvantul cioara? Daca-ti zic de dulce acum si-ti rasucesc mortii ce mai zici? Ca sunt perspicace sau prost?
Si da il folsoesc destul de des ca am crescut in Ciorogarla, acolo se baga d-astea si sunt numa ciori happy

| KimiiY a răspuns (pentru Psihiatrie):

Pff, ignor mult negativismul. Nu raspund inapoi.

Deci acest cuvant este gen folosit de tinerii romani si pentru alti romani, exact ca in engleza sa inteleg.

Bineinteles ca este si cum ai zis tu

| Psihiatrie a răspuns (pentru KimiiY):

Mars ma cu replicile tale de securist si teoria ciorii