| Alyyy a întrebat:

Hmmm... oare de ce ma simt atrasa si citesc cu placere cartile noi, iar cand incerc sa citesc din biblioteca alor mei mi se pare literatura plictisitoare?straight face

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

In general ne atrage noul - este firesc... In plus cartile moderne astazi au un ritm mai alert, nu au atatea descrieri, nici atatea personaje. Subiectul este mai simplu (in unele cazuri... ca este si literatura beletristica de foarte buna calitate, cu subiect ce iti trezeste interesul si creatie deosebita) si firul actiunii mai usor de urmarit.
Daca reusesti sa treci de primele pagini (maxim 50) vei vedea ca o carte buna are tot ce iti doresti... chiar daca este o carte scrisa mai demult.
Uite - la mare moda acum este Jane Austen - Mandrie si Prejudecata, Elinor si Mariane (sau Ratiune si Simtire), Persuasiune... Toate au fost din nou ecranizate recent. Cartile in schimb sunt mult mai reusite decat oricare dintre ecranizari. La fel pot spune si despre Margaret Mitchell - Pe aripile vantului - daca citesti cartea ramai cu ceva - intelegi mai bine problemele aparute in razboiului dintre Nord si Sud... si care in unele zone din Sud persista si astazi.
Literatura de buna calitate nu-i plictisitoare - stilul poate sa nu fie alert, sau cel putin sa fie altfel decat esti obisnuita daca citesti numai cartile moderne astazi. Gandeste-te ca, totusi, ele sunt verificate in timp. Daca Ivanhoe a rezistat timpului din 1820, iar Rob Roy (recent ecranizat in 1995) din 1817... inseamna ca au ceva de spus, aduc personaje credibile si bine reliefate... si prezinta istoria sub o forma usor de digerat...
Cultura ti-o faci citind multe carti. Si noi si vechi pentru ca fara autorii clasici nu poti sa zici ca ai o baza pe care sa iti cladesti cultura. Nu neg ca si eu acum citesc multa carte beletristica din noul val - dar sa stii ca imi amintesc mult mai bine poveste si personajele cartilor pe care le-am citit in tinerete si care m-au format, intru-catva, si spiritual.
Oricum sa nu crezi ca eu vorbesc si fac doar un lobby cartilor... din biblioteca parintilor tai... este un defect al meseriei mele.
A si ar mai fi un aspect. Cartile vechi au si scrisul mai marunt, mai inghesuit... pentru ca se facea economie de hartie si... trebuia ca textul sa incapa in cat mai putine pagini. Este si acesta un impediment cand te apuci de citit. Eu cum nu vad bine este mai dificil sa le recitesc, dar tot o fac... Recitesc cartile care mi-au placut - integral sau doar partial si ma bucur sa imi aduc aminte de prima data cand le-am parcurs.
Iti doresc lectura placuta. Important este sa citesti. Cu timpul vei citi si altfel de carti, vei fi interesata si de alte domenii. Cat timp iti place lectura nu e nimic pierdut.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mi se intampla si mie cand eram adolescenta. Nu stiu care e explicatia, poate din cauza literelor mai mari si foilor mai albe din cartile noi. In orice caz, la mine curiozitatea si dorinta de a citi au invins: acum citesc cu aceeasi placere carti noi si vechi.

| pisi dy a răspuns:

E o varsta pentru toate, e nevoie sa te maturizezi putin. Eu n-am putut sa citesc Biblia ( Doamne iarta-ma!) nici dupa 30 de ani. O sa vezi ca o sa vina timpul si pentru cartile mai vechi, cand o sa fii pregatita sufleteste dupa ce acumulezi ceva cultura si experienta.Rabdare...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca judeci cartile dupa coperta, cele noi ti se par interesante si mega fascinate, dar cele tinute in vitrina cu praf de colb sunt invechite si neatragatoare.
Hmm. mi se pare ca te atrage tot ce e nou, ori chiar acele carti sunt din anii `80.