| Lamaitzza a întrebat:

Hristos a inviat si sarbatori fericite tuturor!
Pai nu prea stiu cum sa incep dar am sa incerc sa va explic cat mai clar.
Sunt o fata timida si tatal meu este un om foarte sever, nu ma lasa sa ies din casa decat foarte rar, nu ma lasa sa am prieten(am avut pe ascuns :-s ) iar despre machiaj si alte lucruri nici nu poate fi vorba, nici petreceri de craciun sau ma rog..Nu e vorba ca as suferi dupa lucrurile astea dar prietenele mele sunt mai frumoase, au mai multa libertate de la parinti si sunt, sunt mai detoate decat mine, iar eu ma simt foarte prost. De exemplu aseara la inviere ele s-au machiat, s-au imbracat elegant, iar eu eram cu o vecina cu vreo 9 ani mai mare decat mine si nu am vrut sa stau cu ele pentru ca ele se duc acolo unde sunt prietenii lor, si cand suntem intr-un cerc cu mai multi baieti eu niciodata nu zic nimic, si mai ales daca este pe acolo si baiatul de care imi place, practic mi-e rusine de mine, fiindca eu nu sunt destul de frumoasa..adica ei zic ca sunt doar ca in comparatie cu ele...si mai ales ca ele sunt si machiate iar eu sunt intotdeauna singura diferita.Si cum spuneam aseara la inviere, nici ele nu s-au omorat sa stea cu mine, oricum s-au schimbat foarte mult, prietena mea cea mai buna care era ca si o sora pentru mine de 8 ani incoace nu prea mai sta cu mine, este ocupata cu iubitul ei cu care eu i-am facut cunostinta din pacate, si iese in fiecare seara afara cu celelalte si ma rog, pe mess abia ma mai baga in seama, si i-am zis lucrurile astea si neaga tot, mie mai imi da un telefon cand isi aduce aminte, la mine nu mai vrea sa vina trebuie sa ma rog de ea cu orele ca sa vina umpic.Si va dati seama ca ma simt foarte prost, odata la 7 luni cand ies si eu afara, abia astept sa ajung acasa ca sa plang, cum a fost si aseara la inviere, imi doream atat de mult sa imi descarc sufletul dar nu imi place sa plang in public.Si azi dimineata cand m-am trezit si m-am gandit cat de singura sunt eu, adica baiatul de care imi place, vorbeste cu mine, mi-a facut complimente, dar cel mai mult imi spune cat de mult isi iubeste prietena, si oricum prietena mea cea mai buna mi-a zis ca si ei ii face complimente si ca se da la toate ..ma rog, cateodata as vrea sa ii spun, dar oricum ce rost ar avea.Asta ar insemna sa ma chinui sa ies afara, sa ma ascund de tata, plus ca el este mai mare ca mine cu 4 ani, iar eu nu am incredere in baietii cu varsta mult mai mare ca mine.Cateodata ma mai incurajez, ca ma gandesc cat de amarati sunt altii si ii multumesc Domnului ca sunt asa cum sunt, adica sanatoasa, am ce manca si ma rog, dar nu pot sa mint ca imi doresc mai mult, vreau si eu sa cunosc pe toata lumea ca si ele, si, si nu stiu sa fiu si eu mai curajoasa sau nu stiu, sa fiu ca ele. Nu o sa fac nimic in viata cu timiditatea mea si niciodata nu o sa castig nimic, nu-i asa? Multumesc anticipat pentru timpul acordat cititului.

Răspuns Câştigător
| PatyKan a răspuns:

Adevarat a inviat!
In primul rand, trebuie sa ai mai multa incredere in tine. Fiecare este frumos in felul lui si frumusetea nu consta in machiaj! De ce sa te ascunzi in spatele a kg de fond de ten? Baietii nu apreciaza mai mult fetele care isi "vopsesc" fata non-stop [nu ma intelege gresit, fiecare trebuie sa se aranjeze si sa fie preocupat de felul in care arata, dar cu masura... si din cate am observat chiar si ei prefera un look natural!]
Apoi cu timiditatea..Probabil si severitatea tatalui tau a contribuit la ea, dar asta nu inseamna ca e doar vina lui. Tu incearca sa fii mai deschisa, sa invingi incet, incet teama de a iesi in evidenta [stiu ca e greu, si eu ma confrunt cu problema asta] dar gandirea pozitiva e totul!
Pfff..si cu prietenele tale ce sa zic? Cred ca ti-au demonstrat deja cat de "prietene" iti sunt. Eu m-as indeparta putin de ele [nu zic sa nu mai vorbiti, insa nu as avea prea multa incredere in ele].
Se spune ca ce e al tau e pus deoparte!winking
Bafta! happy

4 răspunsuri:
| ForeverWarrior a răspuns:

Stai linistita, soarele va veni si pe strada ta...Stiu cum e sa fii timid si inferior.

| Muwz a răspuns:

Lasa-le, cauta alte prietene care sa te placa asa cum esti.La biserica cu machiaj ce pitzi or fi pretenele tale.Macar tu nu te dai la orice baiat sa dai dovada de,, fata care sta cu mai multi baieti''(cauta in dex, vezi ca cuvantul incepe cu c)Apropo esti pe gustul meu nici mie nu imi plac pitzii ca astea. Funda te rog mumos si dulce ca o savarina!

| Emilian601 a răspuns:

Ar trebui sa iti stabilesti scopuri, pentru ca atunci cand le vei indeplini vei fi mai increzatoare in tine si vei vedea ca ai trecut prin mai multe decat ceilalti si deci vei sti ce este viata.
vorbeste cu tatal tau sa iti ofere mai multa libertate (adica daca ele ar fi fost in locul tau crezi ca i-ar fi convenit sa fie atat de limitat) discuta putin cu el despre asta (el inca vrea sa fii fetita lui mica care il asculta, dar oamenii cresc si se pare ca el accepta cam greu acest lucru)
cum sa-ti zic si eu sunt intr-o situatie nu tocmai buna (sunt la un liceu bun unde toata lumea vine cu haine frumoase, numai eu nu, ca nu am bani sa-mi cumpar, si ajung sa port 2 perechi de pantaloni o saptamana, si apoi din nou; ma simt uneori inferior lor dar stiu ca asta este doar prezentul si viitorul care incerc sa mi-l fac va fi cum imi doresc )
si ca sa fii mai curajoasa sau/si increzatoare (pentru ca tu nu esti timida esti doar neicrezatoare) incearca sa faci cat mai multe lucruri singura.

| viorel70 a răspuns:

laughing pai la inviere sau in general la biserica nu se vine machiată sau imbracată cu fusta mini laughing)
Si gasesteti prieteni care te plac cum esti tu nu cu fusta mini machiata ca o vrajitoare si etc...
Deci trebuie sa iti cauti prieteni/prietene care sa nu tină cont de tinuta/aspectul tau si nu-s chiar multi dar daca incerci o sa ii gasesti big grin