| aleutu a întrebat:

Ieri seara, am iesit cu baieti prin oras. Am trecut din Izvor in Cismigiu. In Cismigiu, ne opresc 2 oameni ce ii perchezitionau pe alti 4 oameni. Acestia se legitimeaza ca jandarmeria locala sub acoperire, acte toate in regula... ne cer un act de identitate. Ne predam actele, iar acestia incep sa ne controleze la piele si sa scoatem tot ce avem in haine si in buzunare... Unul din grupul oprit inainte de noi zicea ca nu au voie sa ne controleze fara un mandat sau fara sa le dam noi permisiunea. iar agentu zicea ca legea s-a schimbat, conform noi legi acestia au voie sa faca filtre de politie si sa investigheze. Intrebarile : Au voie sa ne controleze fara mandat sau fara aprobare? De cand se fac filtre de politie mai nou, nu incetasera acum 20 de ani? Ce sune legea despre drepturile mele? Cum pot actiona eu in acest caz?

1 răspuns:
| AlinKun a răspuns:

Informeazate si daca nu au voie depune o plangere nu cred ca aveau voie sa perchezitioneze fara mandat