| B1nGbAnG2013 a întrebat:

Imaginativa viata in 2050.Nu va limitati neaparat la masini zburatoare si chestii din astea. Imaginativa cam ce ar putea sa faca oamenii(de ex fiecare ar putea sa se duca pe luna cand vrea sau ca planeta va fi suprapopulata iar oamenii vor mai trai si pe Marte). Vreau cat mai multe idei.Va rog...imi trebuie URGENT! Dau funda pentru cele mai multe idei.

3 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Imi imaginez o lume in care calculatoarele...mai exact software-ula acestora nu vor mai exista doar pentru a ne ajuta in viata de zi cu zi..ci vor deveni companioni.
Inteligenta artificiala va evolua atat de mult incat se va ajunge la un scenariu asemanator cu cel din filmul Her.

| albastrica009 a răspuns:

In 2050 majoritatea s-ar transforma intr-un fel de animale controlate si manipulate de aparate.Adica uita-te si tu, sunt unii care n-ar rezista 2 zile fara telefon.Viata virtuala o va domina aproape total pe cea reala.Cat despre inventii nu cred c-o sa existe prea multe.Sincer, pe mine m-ar fascina masinariile care-ar putea sa te faca invizibil sau sa-ti bage o substanta prin gura si sa nu mai ai nevoie de mancare sau apa cateva luni sau ceva care sa-ti schimbe starea de spirit sau o chestie care sa te faca sa respiri sub apa continuu.

| NecroIonutz a răspuns:

Anul 2050: Pamantul este un loc pierdut in fum, si imaginea asupra Pamantului vazut din spatiu, alta data aceasta "perla albastra" acum s-a transformat intr-o sfera cenusie. Orice raza de soare sporadica ar incerca sa atinga solul s-ar pierde printre norii de fum inainte de a avea ocazia sa lumineze fata cuiva. La suprafata, povestea e si mai trista: Iarna nucleara a reusit sa distruga vegetatia si majoritatea animalelor. Ultimii oameni lasati pe Pamant sunt o mana de supravietuitori ce s-au refugiat sub pamant in timpul celui de-al Treilea Razboi Mondial inceput in 2021, cel mai scurt dintre Razboaiele Mondiale. Armele nucleare au reusit sa puna capat Razboiului in mai putin de 3 zile. Cei 40 de colonisti de pe Marte au incercat din rasputeri sa contacteze baza de pe Terra, fara succes insa: toate cladirile si instalatiile cladite de om au fost reduse la mormane de metal si beton. Soarta omenirii si continuitatea speciei revine in slujba colonistilor de pe Marte, ei vor trebui sa astepte cu calm si sa monitorizeze conditiile atmosferice de pe pamant pentru urmatoarele sute de ani pentru a vedea momentul in care Pamantul s-a regenerat si a devenit locuibil din nou.