| anonim_4396 a întrebat:

Imi doresc foarte tare sa vorbesc cu cineva.Simt ca viata mea nu mai are rost, bine de fapt nu a avut niciodata.Toata viata am fost jignita si marginalizata pentru ca am fost grasa.Asta a lasat amprente grave si nu m am putut atasa de absolut nimeni.De curand am slabit(dintr-o mare prostie) si ma simt si mai prost ca si inainte.Nu imi place nimic,nu mi vad rostul,ma simt in plus peste tot, sunt o ratata.M-am inchis in mine si ma chinui sa ma conving ca cel mai bine ar fi sa mor. Oricum lipsa nu mi s ar simti.Va rog sa ma sfatuiti

9 răspunsuri:
| positivity a răspuns:

Ceea ce încerci tu să te convingi este o idee total greșită. Ai toată viața înainte, poți mai mult de atât.
Poate că acum ai astfel de gânduri, poate că acum te urăști și nu mai simți nimic bun în legătură cu tine. Poate că acum crezi că nimeni nu te înțelege, că nimeni nu te iubește, că nu contezi deloc. Dar este greșit să îți pierzi ani din viață cu astfel de gânduri stupide!
„Viața nu este o enigmă ce trebuie dezlegată, ci o realitate ce trebuie trăită." (Kierkegaard)
Vrei să-ți schimbi viața? Atunci începe să gândești pozitiv! Deschide ochii și uită-te la ce oameni ai în jurul tău. Uită-te la tine! Apreciază-te! Mintea e totul oricum. Ce crezi tu despre tine, aia vor crede și oamenii. Dacă tu nu ai o părere bună despre tine, de ce ar avea ceilalți?
Poate că nu ai avut un corp tocmai perfect, dar ai slăbit. De ce nu ești mândră de acest lucru? Ce te frământă de fapt?
Chiar dacă în trecut nu te-ai atașat de nimeni, asta nu înseamnă ca nu poți face asta. Poți! Poți face orice îți dorești. Trebuie doar să vrei. Tu vrei?

| RexCuParuCret a răspuns:

Doamne da-ti doua palme te sinucizi pentru ca ai fost grasa?
Se poate slabi foarte usor si sanatos.
Sunt atatia oameni disperati care pot muri in orice moment si singurul lucru pe care-l doresc e inca 1 zi din viata.
Te sfatuiesc sa mergi si sa iei doua foi de hartie si pe una sa scrii motivele pentru care merita sa traiesti si pe cealalta consecintele sinuciderii tale(parinti care vor plange si se vor imbolnavi etc).

| losseru a răspuns:

Sa stii ca sinuciderea e cel mai mare pacat.si te marginealizeaza prietenii, inseamna ca nu sunt.incearca sa slabesti daca intr-adevar esti grasuta si vezi-ti de treaba ta.Noroc!

| SoBerzerk a răspuns:

Cred că ai auzit de mai multe ori replica ''sinuciderea nu e o soluţie''. Şi eu sunt de aceeaşi părere. Să ştii că tu nu eşti singura în situaţia asta, mai sunt adolescenţi care, la fel ca tine, se simt marginalizaţi. Poţi să îmi dai mesaj dacă vrei să mai vorbim. Îţi vei da seama mai târziu care sunt lucrurile care contează cu adevărat. În timp vei da peste oameni cărora te asemeni şi care te înţeleg.

| baTTLe4uTr a răspuns:

Primul pas l-ai facut constientizand asta. Acum ramane sa dai contul tau de TPU mamei tale ca sa ne lase un mesaj post mortem sa aflam si noi ce intorsatura frumoasa a luat viata ta de cand ai tras aceste concluzii. Trecere in nefiinta usoara!

| Mahima a răspuns:

Am sa iti spun ceva ce incerc si eu sa constientizez de ceva vreme.Esti tanara, sanatoasa, plina de viata, plina de potential.Acesti ani nu se vor intoarce niciodata, acest trup nu va fi niciodata ca acum.Viata care ti-a fost data nu e un lucru care ti se cuvine de drept ci un dar.Sunt copii, oameni care numara zilele ramase din existenta lor si totusi reusesc sa se bucure de ceea ce ii inconjoara.Ai fost mai grasuta si ai slabit.Asta e un lucru bun, e o schimbare benefica. Poti mentine aceasta schimbare printr-o alimentatie sanatoasa, prin sport.Te simti ciudat, nu iti gasesti locul si nu te simti apropiata de anturajul actual.Afla ca poti schimba aceasta stare.Du-te si cumparati haine care sa se potriveasca noilor masuri, apuca-te de noi activitati care sa te mentina activa, cauta noi persoane in jurul carora sa te simti in largul tau.Fii vesela, indrazneata, plina de viata si fii deschisa la noi drumuri, la schimbari.Trage aer adanc in piept in fiecare dimineata si observa si tu cate ai putea face, cate ai putea iubi si cel mai important:iarta. Iarta persoanele care te au jignit in trecut, lasa in urma amintirile neplacute, lasa in urma oamenii nepotriviti.Construieste noi momente, noi prietenii si inceteaza sa te mai simti inferioara.Te vei simtii apropiata de cineva in momentul in care te vei simtii apropiata si de tine, in momentul in care nu te vei mai privii ca o straina si te vei accepta asa cum esti.Si eu sunt om ca tine, am defecte fizice si morale, am stari proaste si zile moharate.Important e sa gasesti oameni care sa te placa asa cum esti.Iti doresc multa bafta!

| George_Balan_1988 a răspuns:

Nu trebuie sa gandesti negativ fiecare isi are scopul lui pe pamant, capul sus si gandeste-te la cei care sunt bolnavi si ar da orice sa se bucure de lumina zilei

| dianageorg1ana19 a răspuns:

Stiu,stiu ca unii oameni si-ar dori sa fie in locul meu pentru ca la exterior lucrurile se vad perfect.Eu nu ma simt bine cu mine, ma urasc pot sa zic si pe zi ce trece mi se accentueaza din ce in ce mai mult ideea unei posibile sinucideri.Doar ca nu stiu cum sa o fac.

| dianageorg1ana19 a răspuns:

Simt ca nu mai am puterea sa fac absolut nimic, tot ce fac fac mecanic.Invat,mananc,ma imbrac, zambesc, vorbesc cu ceilalti.Nu ma simt buna de nimic si nu pot sa trec peste