| Angelique a întrebat:

Prietenul meu si eu suntem impreuna de 3 ani, ne iubim foarte mult, e singura persoana care conteaza pentru mine, mi-as da si viata pentru el.
Problema este ca a fost nevoit sa plece in UK de 2 ani, asadar avem opurtunitatea de a ne vedea doar in vacante..max doua saptamani. Azi a fost ultima zi din an in care am mai putut fi alaturi de el.Mi-e extrem de greu sa accept asta, simt ca toata lumea mea s-a prabusit, nimic nu-si mai are rostul in lipsa lui, orice as face e degeaba. Mentionez ca amandoi mai avem doi ani pana la terminarea liceului, deci nu vad nicio cale de a fi langa el pe o durata lunga.
Ceea ce va rog sa ma sfatuiti este cum mi-as putea schimba aceasta stare de melancolie, sa pot trece peste cei doi ani fara suferinte?
Va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Ezeru a răspuns:

Gandeste-te la momentele care le vei petrece cu el cand ve-ti fi impreuna. Nu te gandi la faptul ca a plecat ci la faptul ca mai este putin si vine inapoi. Inafara de acestea trebuie sa iti ocupi timpul cu ceva. Nu trebuie sa fii trista pentru ca tristetea vine din interior. De cele mai multe ori nefericirea este indusa de gandirea noastra negativista. Incearca sa vezi parte plina a paharuluiwinking

17 răspunsuri:
| Miauti a răspuns:

Tu chiar crezi ca un barbat ar rezista fara sex 4 luni? Oricum din perspectiva mea aveti o reltie deschisa.

Comunicati prin tel pe net...

| Miauti a răspuns:

Daca va iubiti asa mult incheiati aceasta relatie. Si puneti-va ca plan 2 ani de pauza, apoi reveniti. Atunci va veti da seama daca merita sa continuati o relatie mai avansata.

| Miauti a răspuns:

Am uitat sa precizez relatia aceasta de 3 ani nu se numeste relatie. Daca o luam cat a stat langa tine mai mult de 1 an nu e.

| Artemisia a răspuns:

Stii, daca voi va iubiti cu adevarat distanta o sa va apropie si mai mult de atat, iar daca nu ea o sa va indeparteze. Daca spui ca e o relatie de 3 ani banuiesc ca e una serioasa si asa sper caci daca nu te amagesti in continuu. Daca e o relatie ca intre doi oameni maturi si responsabili, atunci nu ai de ce sa suferi caci el tot la tine se reintoarce mereu, mai ales daca exista si incredere, o sa fi si mai sigura de asta si nu o sa existe temeri. Insa daca e invers, atunci mai bine ai incerca sa termini relatia.

| neutrino a răspuns:

Fara suferinta nu se poate, dar nici traind intr-o minciuna continua nu se poate. Trebuie sa-i dam tinereti ceea ce i se cuvine: dragoste si adevar, si nu promisiuni neadevarate!

| Ezeru a răspuns (pentru neutrino):

Voi vorbim in majoritatea cazurilor. Eu m-am referit la raritati, dar totusi ce o impiedica sa fie acea raritate? Cum am mai zis niciodata nu o sa reusesti daca nu esti dispus sa risti esecul. Viitorul este imprevizibil de acea trebuie sa fii vigilent, dar daca lu-am in considerare ca au rezistat atata timp impreuna de ce nu ar mai rezista? si chiar daca nu ar mai rezista tot ar iesi din aceasta relatie cu o anumita experienta. Nu ai ce sa pierzi daca incerci. Ai de pierdut daca nu incerci.

| Hakuouki a răspuns (pentru Ezeru):

Inca ceva... daca vrei sa ajuti oamenii, spune-le ce trebuie sa auda nu ce vor sa auda.

| Alcyon a răspuns:

Ce pot sa spun... Traieste-ti povestea, fara sa-ti faci prea multe iluzii. Am avut si eu o experienta asemanatoare care s-a terminat prost si de-asta nu cred in relatii la distanta. Acum sunt de principiul: de ce sa stau dupa unul, cand as putea gasi pe cineva chiar langa mine. Stiu, in adolescenta idealizezi foarte mult lucrurile si cand visul nu se transforma in realitate, te prabusesti. Nu trebuie sa dramatizezi. Asa e-n viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci n ucred ca tine. La varsta asta, baietii au nevoie de cineva. Daca nu esti tu, va fi alta. Deci, te sfatuiesc sa incepi sa iti cauti alt iubit.

| Hakuouki a răspuns:

Simplu, te desparti de el, adica ati fost 3 ani de zile, dar doar 1 impreuna, 1 si cateva luni daca e sa calculam cat ati fost impreuna, stiu ca e frumos sa stii ca cineva acolo se gandesta la tine, dar fii realista, nu e corect nici pentru tine sa suferi nici pentru el sa nu poata cunoaste alte fete pe acolo, eu cred ca ar trebui sa incercati sa iesiti cu alte persoane in perioada asta, apoi dupa liceu, vedeti voi ce va fi, oricum, am vazut un raspuns in care ti se spune sa te gandesti la viitor, nu e ok, iti faci iluzii si in cazul in care s-ar despartii de tine, lumea ti s-ar prabusii in cap, dar daca vrei neaparat, poti invata sa scrii in perioada asta.

| Ezeru a răspuns (pentru Hakuouki):

Da sa stii ca cu descurajarile tale totale si lipsa de bun simt o sa o ajuti. Nu te inteleg. Gandeste-te si tu daca ei se iubesc si au rezistat atata timp ce i-ar opri sa mai reziste putin?
Da ai dreptate ca viitorul e instabil, dar in viata trebuie intodeauna sa risti esecul altfel niciodata nu iti vei vedea visul devenind realitate.

| Hakuouki a răspuns (pentru Ezeru):

Poate dau dovada de lipsa de bun simt fiind sincer cu fata, vrei sa-i spun sa-si faca planuri de viitor in continuare, uite si tu la raspunsuri, neutrino si Gardianus au raspuns cel mai bine, pentru ce sa sustin ceva ce poate se va destrama? Daca ei traiesc intr-o minciuna sau e realitate, e problema lor, eu ma bucur ca am fost sincer si i-am propus rezolvarea cea mai simpla. Oricum sunt doar copii, crezi ca relatiile de la varsta asta tin pana la sfarsit? Fii serios.
PS: 2 ani inseamna destul de mult, de ce sa iroseasca acesti doi ani? Daca risca cum spui tu, risca si sa piarta "marea iubire" pe care ar fi gasit-o daca ar fi vrut sa cunoasca si alti oameni.

| Angelique explică (pentru Hakuouki):

E normal sa gandesti asa, sa fii realist cand procesezi problemele altora, poate si eu fac la fel cu alti oameni, pentru ca nu ma pun in locul lor. Iubirea e diferita pentru fiecare dintre noi, se imparte in oameni pentru care iubirea este totul, iar pentru restul existentei e doar un simplu "etc."
Eu obisnuiesc sa ma aduc pe mine intreaga alaturi de altcineva si prefer sa plec tot intreaga, dar cand trebuie sa-mi iau ramas bun de la ceva atat de frumos, ma strapunge ca un stilet, fiindca nu sunt de fier si nici nu musc din betoane. Ceea ce simt eu nu e o izbucnire de pasiune, ci o iubire care insufla vietii sens si nu cunoaste margini.
La partea cu "sunt doar copii" gresesti, varsta psihologica defineste gradul de maturizare al unui om, nu anii pe care ni-i arata buletinul..imi pare rau ca nu ma poti intelege.

| Hakuouki a răspuns (pentru Angelique):

Din nefericire pentru tine, nu cred in reincarnare, deci cred ca sufletul sau psihicul tau este inca tanar, deci esti copil si mi-ai dovedit asta incercand sa te impui ca "femeie matura" in fata mea, pentru mine esti un copil care habar n-are ce e viata, daca a avea un iubit la mama naibii in lume te-a maturizat, clar nu stii cum e viata (pariez cu cine vrea ca in urmatorul raspuns va spune ca a trecut prin viata, ca a avut probleme, etc, oamenii sunt la fel, pacat ca nu sunt egali). Iubirea este aceeasi pentru toti, difera cum o simte, oamenii se nasc din dragostea divina, apoi cresc cu dragostea parinteasca, apoi cauta toata viata iubirea pentru a o simtii si in alte forme sau intensitati, cei care se nasc si cresc fara dragostea parinteasca sunt cei care o cauta cu mai multa inflacarare, tocmai din dorinta de a o simtii, oamenii se nasc pentru a iubi. Cat despre replica ta de mijloc, o fi si iubire, desi inca nu cred, dar nu poti pleca mereu intreg, la tine este vorba si de lasitate, te temi de suferinta, te temi ca daca il pierzi pe el altul nu mai gasesti, te temi de singuratate, daca pierzi "iubirea" ramai doar cu fricile si asta te sperie. Eu m-am pus in postura ta, ti-am dat un sfat cum ai cerut si inca mi-l sustin, te rog sa ma cauti insa peste 2 ani sa-mi spui daca mai sunteti impreuna.

| ManTheMan8 a răspuns:

Eu nu cred ca el nu vb si cu altele... Mai ales daca e asa departe

| selfieimage a răspuns:

Sincer vorbind, nu cred ca relatiile la distanta rezista, oricat de mult v-ati iubi voi. Nu degeaba se spune ca "ochii care nu se vad, se uita", presupun ca asta se va intampla in cazul vostru. Gandeste-te ca intr-o zi se pot intampla multe, nu in 2 ani. Cum ai doar 17 ani, peste putin timp nu te va mai preocupa relatia asta, o sa iesi cu prietenii care iti vor face cunostinta cu alti prieteni si tot asa. Din partea mea, poti sa stai sa il astepti, dar hai sa fim realisti. De sa dam vina pe baieti, ca nu pot rezista? Nu e vorba de actul sexual in sine, ci de viata fiecaruia dintre voi. O sa vrei sa ai un prieten real, asa cum au toate persoanele de varsta ta, unul pe care sa il tii de mana, nu caruia sa ii faci cu mana pe skype, o sa vrei sa te asculte atunci cand ai nevoie, nu sa il cauti disperata pe facebook, sa vrei sa il imbratisezi, nu sa ii imbratisezi tricoul sau camera WEB. Asa ca fii realista si gandeste-te ca ai toata viata inainte, nu poti sa ratezi niste sanse de a fi fericita doar de dragul de a dori sa stii ce se va intampla peste doi ani cand veti fi impreuna. Trebuie sa uiti trecutul, sa traiesti prezentul si sa iti formezi viitorul. :p

| niceGirl7889 a răspuns:

Ghindeste-te mereu ca sa astepti un baiat si sa ii ramii fidela lui chiar si la distanta e o cinste pentru o fata. Inteleg ca greu sa fii departe de persoana iubita dar o faceti de dreagul iubirii voaste pentru ca vezi tu poti privi acest lucru ca pe un test al iubirii voastre, daca ve-ti rezista si in final veti trece peste tot raminind impreuna atunci poti fi sigura ca iubirea voastra este una adevarata, ceea ce se intilneste foarte rar in zilile noastre, ai rabdare si tine minte, o fata desteapta - ASTEAPTA!