| Dana1999 a întrebat:

Imi e frica sa socializez cu oamenii in realitate. Imi place sa stau mult in casa sau poate ca doar asa m-am obisnuit in timp. Imi e si frica sa ies.
Nu stiu ce voi face după retragerea stării de urgență.
Nici pastilele antidepresive nu ma ajuta.

Răspuns Câştigător
| Marius22222222222 a răspuns:

Mai greu..lumea asa e facuta. Si diamantele se sparg!

34 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mai bine asa decat sa ai ambient neplacut din partea altora

| Adry05 a răspuns:

Psiholog

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am avut o fostă studentă, care era așa de perturbată. că avea dificultăți să iasă din bloc să traverse o stradă, să intre într-un magazin să cumpere pâine. A mers apoi la București să dea un examen de GRE și apoi s-a internat la Re Ca, la reparație capitală. Așa că, eu zic să evaluezi după ce trece starea de urgență, care este situația. Și să iei măsuri adecvate.

| ancaval a răspuns:

Mergi la psiholog!

| Dana1999 explică (pentru ancaval):

Cred ca stiam deja asta.

| ancaval a răspuns (pentru Dana1999):

Și dacă știai, de ce nu ai pus în aplicare?

| Dana1999 explică (pentru ancaval):

Nu m-a ajutat.

| ancaval a răspuns (pentru Dana1999):

Pentru că nu te-ai ținut de ședințe.
Nu e ușor să lucrezi cu omul! Deci nu se rezolvă la 1 ședință!
Cum poate, cineva de aici, să te sfătuiască să comunici online? Cea mai mare greșeală! Ca să îți învingi frica trebuie să stai față în față cu ea. Și NU în spatele calculatorului. Greșit!

| Mefistocle a răspuns (pentru ancaval):

Psihologul e acolo ca sa vorbesti cu el si sa-i spui diferite probleme, iti spune niste sfaturi ( in unele cazuri iti da niste pastile ) si gata esti ''VINDECAT'', avand in vedere ca ei ii este frica sa socializeze fata-n fata. Poate sa progreseze cu pasi marunti, de aceea i-am sugerat sa socialeze cu niste persoane incat sa nu fie toxice pentru viata ei ca sa-i ofere o incredere sporita de sine cum ca nu toate persoanele sunt toxice. Face to face ar fi mai greu pentru ea din cauza ca nu si-ar putea da seama in totalitate daca persoana respectiva este buna in calitate de prieten sau nu.

| Mefistocle a răspuns (pentru ancaval):

Singura diferenta intre comunicarea online si comunicarea fata-n fata. Este ca pe cea online tastezi ( dar daca e s-o luam logic, se poate vorbi vocal si pe webcam unde vezi acea persoana ). Dar in mare parte este fix aceeasi chestie, comunicarea. Pentru ca domnisoara de asta are nevoie, de putina comunicare si niste persoane de incredere incat s-o ajute mult mai mult. Psihologul e acolo doar pentru niste sedinte si gata, s-a terminat. In schimb persoanele pe care le alegi si nu sunt toxice pentru tine nu sunt acolo doar pentru niste sedinte si dandu-ti diferiti termeni si sa te puna sa incerci ceva ca sa te ajute. Ei insusi sunt acolo sa te ajute si pe langa asta, ei sunt acolo de durata.

| ancaval a răspuns (pentru Mefistocle):

Eu cunosc persoane care au fost la psiholog și chiar am văzut, cu ochii mei, schimbarea la ei.

Ție frică de ceva? Stai față în față cu acel lucru. Azi o să iasă prost, mâine iasă prost, poimâine iasă prost. Dacă trebuie să o repeți de 20 de ori, o să o faci! Trebuie exercițiu. Ca la matematică, atâtea exerciții faci până îți "scrie" mâna singură.
Dacă încerci prima dată, o să fie dezastru evident. Și dacă NU continui, nici nu te vindeci. Dacă continui, odată și odată, o să stăpânești situația.

Dacă stai online, o să fii bun pe partea de scris și eviți contactul cu oamenii. Mare greșeală. Una e să scrii la tine în cameră și alta e să dai ochii cu omul. Sunt emoții diferite.

| Mefistocle a răspuns (pentru ancaval):

Tu ai inteles total gresit aproape orice. Nu zic ca nu exista schimbare, cu putina munca si ambitie orice este posibil. Eu am sugerat sa vorbeasca cu anumite persoane online, sa se imprieteneasca cu ele pentru ca asa poate sa ajunga sa cunoasca o anumita persoana incat sa-si faca o vaga idee daca este toxica in viata ei sau nu ca apoi sa-i fie destul de usor in realitate sa faca aceasta diferenta si sa-si de-a seama de anumite lucruri pentru a-si imbunatatii propria persoana aici fac referire la psihic, mentalitate si tot asa. Nu zic ca psihologii nu te ajuta, dar cel mai bun medicament pentru ea sunt prieteniile, persoane drage, familia, fericirea si iubirea. Astea-s singurele medicamente de care ea are nevoie pentru a fii bine. De aceea am sugerat partea cu socializarea online, cu pasi mici dar siguri.

| ancaval a răspuns (pentru Mefistocle):

Am înțeles total greșit? Deci tot eu sunt de vină? Că ce? Că nu pot fi de acord cu mizeria aia de socialize online?

Cel mai bun medicament: familia, prietenii, neamurile? Și dacă, ăștia, sunt primii care te trag în jos? Și te critică, că nu ești bun, și te compară, etc!

Și când nu exista mediul online, cum își rezolvau oamenii baiurile? Treceau la fapte reale, erau obligați de circumstanțe. Când râde lumea de tine că ești moale, și când te privește de sus, și când te păcălește... apăi treci la fapte sau înghiți tot. Alte variante NU există!

Mie frică să vorbesc?
1. Mă înscriu la cursuri de limbă străină, să fim vreo 10 în grup + profa.
2. Merg la înot, să am instructor + alți elevi.
3. Fac cursuri de dans. Dansez cu x, y, z.

Și încă câte variante mai există? Multe!

| Mefistocle a răspuns (pentru ancaval):

Hai sa-ti spun o chestie. Daca tu ai avut parte de rude, prieteni si sa zic asa ai avut parte de multe lucruri '' toxice '' in viata asta nu inseamna ca toata lumea le are. Nu toata lumea e la fel, fiecare persoana e diferita in felul lui, mentalitate, fizic, comportament, tot. Cand nu exista internet era cu totul altceva, n-are rost sa decurgem la trecut pe cand acum noi traim prezentul unde este tehnologie peste tot. Eu am fost in aceeasi perioada prin care trece si ea acum, datorita unor persoane cu care socializam pe internet vocal, m-a ajutat destul de mult sa-mi fac diferite pareri si sa-mi formez o anumita mentalitate. Iar apoi am trecut la fapte si fata-n fata, datorita unei singure persoane am ajuns sa ma imprietenesc cu zeci de persoane si-am scapat de aproximativ toate problemele, pentru ca sa-ti spun o chestie. Sunt multe lucruri pe care le poti face incat sa-ti ocupi timpul si sa-ti placa, cum au fost cele ce ai numerat tu. Da, te ajuta, e altceva. Dar, cand ai un prieten caruia ii pasa de tine si-si da interesul facandu-te sa te simti mai bine, incarcandu-te de energie pozitiva si tot asa, fie ca e online sau fata-n fata. Experimentezi aceeasi stare cand cineva isi da interesul pentru a te face sa te simti mai bine. Nu conteaza ca vorbim cu o persoana online si tot cu aceeasi persoana vorbim fata-n fata. Pana la urma vorbim cu o persoana, nu cu un robot.
Sunt persoane care te trag in jos, fie prieteni, fie rude, total indiferent. Dar nu toate persoanele fac asta, sunt destule persoane care vor sa ajute anumite persoane sa se simta mai bine, sa-i sprijine si tot asa. Nu toata lumea trebuie sa actioneze in trecut, atunci a fost altceva. Eu unul personal aruncam cu pumni in stanga si-n dreapta fara sa-mi pese de parerile cuiva, clar asta e ceva gresit. Ma barfea cineva, critica, compara etc, acelasi rezultat. Treci mult mai usor peste situatiile de genul cu persoane care-ti vor binele, te sprijina, te fac sa te simti bine si bineinteles ignorand persoanele toxice.

| ancaval a răspuns (pentru Mefistocle):

Doamne ajută, să găsească oamenii ăia speciali, de care vorbești. Din păcate VORBELE lor nu ajută, cu nimic!
Nu știu cine ar fi dispus să-ți asculte supărările! Fiecare are câte ceva + că am devenit individuali, grăbiți, nepăsători, vrem "spațiu". În multe cazuri, se merge pe ideea: să se descurce, treaba lui.
Și persoanele toxice NU le poate evita. O să se întâlnească zilnic cu așa oameni. Și dacă e moale, o să aibă de suferit.
Are nevoie de: dorință, curaj, răbdare, acceptarea de a se face de râs, de a greși, și repetiție multă. Apoi apar rezultatele mult dorite.

| Mefistocle a răspuns (pentru ancaval):

Sunt destule persoane care sunt in stare sa asculte problemele altora, dand sfaturi, ajutandu-i sa se simta mai bine, sprijinandu-i moral, psihic, oferindu-le o oarecare incredere sporita de sine si asa si mai departe. Eu unul ma incadrez la persoanele de genul acesta ce le-am mentionat si pe langa mine mai sunt si alte sute sau poate chiar mii de persoane de acest gen. Sa dau asa un exemplu, e un camp cu buruieni ( acestea fiind persoanele toxice ) dar pe acest camp sunt si flori ( acestea fiind persoanele care iti vor binele ). Totul depinde de ce alegi tu sa culegi. Persoanele toxice pot fii evitate cu putina nebagare de seama, ignoranta, nepsare. Cu aceste 3 lucruri poti scapa destul de usor de-o persoana toxica, nu ai nevoie de nu stiu ce. Eu unul personal, atat virtual cat si-n realitate am ales un anturaj de persoane ce au mentalitatea similara cu a mea. Pe caterinca, seriozitate uneori si tot asa si eu doar de persoane de genul am parte, n-am mai intalnit persoane toxice de cand am renuntat sa mai dau cu pumnii in stanga si-n dreapta, asta fiind de 10 luni.

| ancaval a răspuns (pentru Mefistocle):

Există și oameni buni, nu zic nu. Vorbele lor ajută cam 10℅, restul ține de tine, dacă reușești, sau nu?!

| Mefistocle a răspuns (pentru ancaval):

Depinde, eu am vorbit cu niste prieteni ce au avut diferite stari de depresie, anxietate si tot asa si i-am ajutat sa aiba mai multa incredere-n ei, sa fie mai siguri si mai hotarati pe alegerile facute si tot asa. Restul fac ei de unii singuri, bineinteles ca daca era sa intervina ceva, barfe, injuraturi, amenintari si tot asa. Alegeam sa ma bag pentru ei si sa-i ajut, nu toata lumea se poate descurca singur in anumite probleme, uneori mai ai nevoie de inca cineva sa te ajute.

| Marius22222222222 a răspuns:

Vorba aia de ce tie frica de aia nu scapi. Nu ai de ce sa te temi.

| Dana1999 explică (pentru Marius22222222222):

Ba Da, chiar Am, nu vreau in jurul meu oameni care sa ma barfeasca sau sa ma foloseasca

| Dana1999 explică (pentru Marius22222222222):

Ce frumos ai spus o, Marius!

| Marius22222222222 a răspuns (pentru Dana1999):

O fundita la colectia mea mica?

| Marius22222222222 a răspuns (pentru Dana1999):

Sar manahappy

| viavo a răspuns (pentru Dana1999):

E bine sa fi barfit/a. Barfa incepe de obicei din invidie si asta inseamna ca ai ceva in plus ce le lipseste celor care te barfesc, fie ca e vorba de frumusete, vestimentatie, inteligenta( ai o valoare fata de ei). Sa nu se foloseasca lumea de tine, trebuie sa fi putin mai dura. Multi profita de naivitatea si de bunatatea ta si atata timp cat tu le permiti ei vor continua sa o faca. Totul este in mainile tale.

| Marius22222222222 a răspuns (pentru Dana1999):

Mai greu..lumea asa e facuta. Si diamantele se sparg!

Răspuns utilizator avertizat
| Stropdeploaie a răspuns:

Pai de. unde aceasta teama?

| llleo a răspuns:

Singurul remediu e sa iesi afara, sa cunosti lume. altfel starea ta va ramane aceeasi. iesi, doar iesi. nu trebuie sa canti, sa dansezi, trebuie doar sa iesi prin lume.

| 33226633 a răspuns:

Nu trebuie sa-ti fie frica sa socializezi cu oamenii si ei toti sunt oameni ca si tine care au trecut pin aceeasi etapa care treci tu acum. Noi toti suntem imperfecti, sa nu-ti fie frica sa interactionezi cu oamenii fiindca nu ai de ce, si noi toti avem frici, avem temeri, avem griji, probleme rezolvabile si nereolvabile, frustrari si asa mai departe. Nu-ti fie teama, nu ai de ce. E normal sa ai astfel de ganduri fiindca esti mica. Dar trebuie sa intelegi ca nu trebuie sa-ti fie frica.

| Dana1999 explică (pentru 33226633):

Sunt mica la 21 de ani?

| 33226633 a răspuns (pentru Dana1999):

Eu am 22 de ani si tot mai am temeri si frici.
Da esti mica.
Dar doar trebuie sa intelegi ca nu ai de ce sa-ti fie frica.

| Dana1999 explică (pentru 33226633):

Esti fata sau băiat?

| Mefistocle a răspuns:

Nu ai nevoie de psiholog sau mai stiu eu ce pastile sau orice altceva. Pentru ca sunt multe lucruri ce un psiholog sau niste pastile nu pot sa-ti ofere. Tu tot ce ai nevoie este de niste persoane demne pentru tine ca sa-ti mareasca increderea de sine, sa te ajute cu socializarea pentru ca prin intermediul lor poti sa cunosti oameni noi unde o sa te simti bine in jurul lor. Probabil ai ajuns in starile astea pe care le ai tu din cauza ca ai dat de niste persoane toxice in viata ta. Fie erau pe interes, fie te-au folosit si tot asa. Iti inteleg starile dar stand cu frica asta n-o sa te ajute. Sfatul meu cel mai bun pe care ti-l pot da, este sa incerci sa socializezi cu niste oameni online cu o influenta pozitiva asupra vietii tale unde poti lega si diferite prietenii de durata, dupa incearca sa socializezi cu niste prieteni care chiar pot fii numiti prieteni din realitate si ai sa vezi ca totul o sa se schimbe in bine. Keep that beautifull smile!