| pisiiiiii a întrebat:

Imi explicati si mie va rog, cum e treaba cu profilele la liceu si ce implica...

2 răspunsuri:
| MiyakoSaki a răspuns:

Pai exista mai multe profile care fiecare imiplica niste materii de baza.De exemplu la profilul Mate-Info acolo profilurile de baza sunt matematica, informatica, romana si engleza.La stiinte ale naturii de baza sunt matematica,romana,fizica,biologia si chimia.Iar la stiinte sociale la baza sta romana,engleza,si geografia,istoria, pe cand la Filologie de baza sunt romana, franceza, geografie, istorie happy

| Ruxandra15 a răspuns:

Mate-info faci matematica intensiv, informatica nu conteaza daca ai facut in 5-8. Stiinte ale naturii intensiv biologie, fizica, chimie. Stiinte sociale-limbi straine... te specializezi pe un anumit domeniu. Daca termini stiinte ale naturii devi medic foarte usor. Stiinte sociale faci dreptul, mate-info economist. Liceul pedagogic de acolo iesi educator, invatator. Bine-nteles toate dupa ce faci o facultate dar profilul de la liceu te indruma catre o facultate unde iti va fi mai usor deoarece ai facut specializare pe anumite materii.