| K192837465 a întrebat:

Imi place de un baiat dar nu stiu cum sa ii arat acest lucru.Nu vreau ceva de genul,, spune-i direct sau zimbestei"ca am mai auzit aceste lucruri dar vreau ceva mai diferit.

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Pur si simplu te comporti diferit cu el fata de restul baietilor, ii cauti mai des compania, il inviti sa iesiti, il sprijini cand e suparat etc.

| 12lopn a răspuns:

Of! de n-as fi si eu in aceeasi situatie sad... eu zic sa te duci frecvent in locurile unde se duce si el (de ex cafeneaua lui preferata).

| nobody93 a răspuns:

Sunt baiat si am avut aceeasi problema. O sa-ti spun cam cum sta treaba de partea baiatului atunci cand vine vorba de realtii. Baietii in general nu se lega de o relatie daca nu stiu ca ea e o treaba sigura, ne ferim de esec in general, adica noi ne ferim de lucrurile directe, ne ferim de intrebariile 'Vrei sa fi cu mine', deoarece raspunsul poate fi unul negativ sau sa te poarte cu niste cuvinte ocolitoare care de fapt duc la un friendzone evident si care conduc la un esec.

Mie de ex imi placea de o fata, o prietena din copilarie. Mereu eram impreuna cu ea si prieteni comuni, mereu glumeam o faceam sa rada cu alte cuvinte o faceam sa se simta bine in prezenta mea. M-am bazat pe faptul ca eu mi-am facut treaba si ca acum e randul ei sa-si arate interesul fata de mine. Deoarece am vazut ca sunt de fapt doar in friendzonul ei, am inceput sa ma impac cu ideea ca ea de fapt nu ma place si practic mi-am schimbat comportamentul fata de ea, adica nu mai eram asa implicat in ai face pe plac ci doar o ajutam la nevoie.

Lucrurile urmau sa se schimbe cateva luni mai tarziu, cand, primesc mesaj de la ea sa iesim iarasi ca pe 'vremuri' cu prieteni undeva sa ne distram/relaxam. I-am acceptat invitatia dar bineinteles eram la fel de neimplicat in aceasta 'relatie' deoarece incepusem sa uit de ea. Atunci un lucru a iesit la iveala, ea isi daduse seama ca nu mai sunt acel baiat care eram inainte, si ceea ce nu stiam eu era ca si ea ma placea la fel de mult dar ii era rusine sa-si spuna ceva, era foarte timida. Am observat asta din asa zisele 'Apropouri', adica:

- Stateam povesteam si eu eram nepasator undeva langa ea imbracat intr-un hanorac cu gluga, ea vine la mine si-mi trage sireturile de la hanorac, gen (ma impacheteaza) si zice ca ma ia cadou la ea acasa.

- Cand stateam undeva la un suc, prietena ei cea mai buna se uita la mine si o indica pe ea cu ochi (adica sa iau atitudine).

Atunci nu am stiut sa reactionez/raspund la aceste gesturi, mai ales ca fata e foarte frumoasa cu alte cuvinte era genul de fata cu (300 likes/poza), si ma gandeam ca de ce as fi eu alesul ei. Deci pentru mine nu era suficient sa-mi bata cateva apropouri pentru a lua atitudine deoarece in continuare imi era frica de esec, sau mai ales de ideea ca poate nici nu sunt apropouri ci doar asa se comporta ea.

Ideea e ca ea si prietena ei ce amai buna vorbeau foarte mult despre mine, adica prietena ei era dispusa sa o ajute sa-mi atraga atentia. Iar intr-o zi mi-am luat inima in dinti si am intreabat-o pe prietena ei ce amai buna, care-i faza cu 'privitul catre mine apoi mi-o indica pe ea'. A zis 'Pai nu e evident ca fata te place'. Atunci am intrat pe ea si i-am adresat cateva intreabari:

EU: 'Hey, tu simti ceva cu adevarat pentru mine?'

Raspunsul ei a fostcat se poate de sec:

EA: 'De ce spui asta?'

EU: 'Eu bine, nu sunt prost, am vazut 'apropourile' pe care mi le-ai facut si credeam ca e o chestie reciproca'

Cu raspunsul asta i-am dat incredere de sine, deoarece intr-un mod i-am zis ca si eu simt acelasi lucru

EA: 'Reciproca?batting eyelashes'

EU: 'Da, poate ca nu am fost atat de evident ca te plac, dar cu ocazia asta ai aflat'

Bineinteles lucrurile au mers perfect, ne-am dat o intalnire in 2 si de atunci suntem impreuna.LUMEA E ROZ.

Si ca sa ajung la intrebarea ta:

E foarte greu sa-i atragi atentia daca nu interactionezi cu el. Poti sa eviti intrebarea directa dar daca pe asta o excludem singura modalitate e contactul vizual. Va trebuie acel minim de (Ceva) care sa declanseze interesul unul fata de altul.

Daca nu sunteti prieteni, adica nu va cunoasteti asa bine, nu socializati, singura sansa e sa te coordonezi cu el si 'din intamplare' sa iesiti amandoi in acelasi loc unde trebuie sa-l absorbi din priviri, si sa iti schimbi directia in momentul care se uita. Asta e cel mai subtil mod de ai arata unui baiat ca-l placi.
Iar daca el observa asta si o sa fie chestie reciproca el o sa inceapa sa se comporte altfel fata de tine, daca'si schimba comportamentul inseamna ca si el vrea acelasi lucru, daca el e la fel de indiferent inseamna ca el nu simte nici o atractie fata de tine. Daca lucrurile sunt POZITIVE.

Fa rost de numarul lui de telefon si invita-l la o intalnire. (Trebuie sa o faci cu o atitudine de 'nu-mi pasa ce se intampla'). Adica:

Hey, eu azi vreau sa ies in oras la un suc sa ma relaxez, o sa merg in 'Spui locul'. O sa cumpar 2 sucuri nu ma face sa le beau singura. Ideea de baza e sa nu te rogi de el, si trebuie sa sune a propunere[Acest sfat l-am primit si eu de pe TPU si a functionat perfect]. Baiatul nu o sa te refuze daca intr-adevar simte ceva pentru tine.

Bafta