| No a întrebat:

Imi place de un baiat mai mic decat mine cu un an. Acum jumatate de an, prietenii lui mi-au spus ca si el ma place. Noi 2 ne intalnim doar la cor si la spectacole, nu altundeva. Ne cunoastem de la 8 ani. Totul a inceput cand l-am cunoscut la un spectacol si am inceput noi 2 sa dansam in spatele scenei pe muzica dansatoarelor. atunci el s-a indragostit prima data de mine. Acum suntem simpli prieteni, ne intelegem f bine, dar eu vreau sa fim mai mult de atat. Ce si cum sa fac? ( funda + vot )

Răspuns Câştigător
| BoomBoomToxic a răspuns:

Buna! Toata lumea zice ca un baiat ar trebui sa intrebe o fata.Eu gandesc altfel.Ai putea sa-l intrebi daca intr-adevar simte ceva pentru tine. daca zice ca da ii poti spune ca si tu zimti la fel. Daca e rusinos intreaba-l tu ...Numai bine

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
In primul rand, vreau sa fac o mica precizare asupra faptului "atunci s-a indragostit prima data de mine". Tu stii macar in ce consta acest verb? [a se indragostii] Poti spune atunci m-a placut prima data nu s-a indragostit de mine prima data. Caci, a fi indragostit, are cu totul alt sens fata de a placea. Nu poti sa fi indragostit de o persoana dupa 2 zile de cand ai cunoscut-o.
A fi indragostit este sinonimul verbului a iubi. A iubi, este acest sentiment, atat de puternic incat cu barbatul pe care zici ca-l iubesti, sa simti ca iti poti petrece restul vietii, ca poti intemeia o familie cu el etc.
Nu cred ca la voi e inca cazul de "indragosteala" la doar 8 ani. Acum, revenind la problema ta. Din moment ce pretenii lui ti-au zis ca el te place, ar putea fi adevarat. Deci, ai un oarecare avantaj. Intreba-i pe acei prieteni, daca inca te place si spune-le ca si tie a inceput sa-ti placa acel baiat. Sau, ai putea sa faci chiar tu acest lucru daca te simti pregatita.
Succes si o zi buna!

| Danyel_1914 a răspuns:

Pai il inrebi daca te place si daca are prietena si inainte de al intreba daca vrea sa fiti mai mult decat prieteni te va intreba el doar daca este baiat destept si iisi da seama d c il intrebi acest lucru.CPL