| Violetta69 a întrebat:

Imi place mult de cel mai bun prieten al meu, dar nu stiu daca sentimentul e reciproc. Mi-a spus acum 2-3 saptamana timp de 2-3 zile la rand ca ar vrea sa ma sarute, ca ma place, ca vrea sa fim impreuna, dar eu am luat-o ca pe o gluma, deoarece nu stiam cum sa reactionez + ca 80% din convorbirile noastre sunt niste glume, nu aveam de unde sa stiu daca vorbeste serios. De atunci, nu mi-a mai zis nimic de genul acesta. A renuntat... Ne-am mai spus " Te iubesc ", "Si eu", dar na, suntem cmpb. El e tipul de baiat care se da la toate fetele si nu stie cum sa-si faca mai repede o gagica, asa e el. Pana acum o zi a fost impreuna cu colega mea(si atunci era impreuna cu ea, cand imi zicea chestiile alea). Parea atat de real prin felul in care mi-o zicea... Eu stiu convorbirile lui cu fetele la care se da si nu sunt asa, sunt chiar diferite. Nu stiu ce sa cred. Suntem prieteni buni de ceva timp si nu ne-am mintit, avem incredere unul in celalalt si chestii care cuprind relatiile adv de prietenie. Cu mine sta mai mult si vorbeste mai mult decat cu fostele lui. El se uita foarte mult si dupa aspect si eu nu sunt tocmai slaba, da' barem "fundul" care e cel mai important pentru el, pentru baietii de varsta lui oh go on laughing. Nu am ajuns nici grasa sa fiu, sunt doar plinuta, dar mna.
Credeti ca ar trebui sa-i zic ca-l plac? Mi-e frica ca daca i-as spune, el nu m-ar placea si totul s-ar schimbat intre noi..Probabil. Sau mi-e frica ca se va supara colega mea(fosta lui) pe mine. Mi-ar placea mult sa aflu daca tine la mine, sa stiu daca ar trebui sa fac vreun pas. Dar as vrea sa tina la mine sincer, nu cum tine la toate "posibilele lui relatii". Nu pot spune nimanui chestia asta, asa ca, am apelat la voi. Am nevoie de sfaturile voastre. Voi ce ati face in locul meu? Nu prea as vrea sa se schimbe in rau lucrurile..Si mai am si aproape 16 ani si n-am avut niciodata un prieten(iubit).

2 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Pentru inceput spune-i ca te-ai razgandit in privinta sarutului, si apoi asteapta reactia lui.

| greyhound a răspuns:

Nu face nimic. Raspunde-i la glume, la flirturi dar cam atat. Intai trebuie sa stii sigur daca baiatul asta te place sau pur si simplu nu-si da seama ca vorbele lui au impact asupra ta si ca asa e firea lui, sa glumeasca cu toate.
Daca e serios si are un plan, iti va zice pana la urma. Caterinca, caterinca dar cand iti place cu adevarat de cineva, mai devii si serios. Femeilor nu le plac clovnii.