| ralucaralu a întrebat:

Imi place mult matematica si vreau sa merg la mate-info. Numai prin clasa a6a-a7a am descoperit sa imi place, pana atunci o colega era mai buna decat mine. Acum am inceput sa fim la egalitate dar vreau sa o depasesc. Eu lucrez destul de mult acasa, dar cand ma scoate la tabla profesoara si "ma ia tare" parca ma pierd, nu mai stiu sa rezolv exercitiul. Cred ca problema e ca nu am destula incredere in mine. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa te pierzi cu firea. Nu te mananca nimeni! Trebuie sa ai mai multa incredere in tine si incearca sa nu te pierzi cu firea. Stai linistita, gandeste ceea ce ai de facut si nu te panica. Va trebui sa te controlezi pentru ca probabil profesoara vrea sa te incerce. Si mie imi place mult matematica!

1 răspuns:
| Derye a răspuns:

Sa te invat o chestie: cand simti ca te pierzi, nu vorbi imediat, respira o data adanc si reflecteaza asupra situatiei dar nu mai mult de 2-3 secunde (nu te speria caci creierul nostru e foarte rapid). Ai sa vezi ca ai sa te calmezi! Ar mai fi particularitati dar o sa-ti dai seama singura cu timpul!