| deeWW a întrebat:

Vara asta vreau sa ma apuc de sala si doresc sa imi cumpar si niste proteine (suplimente). Ce parere aveti despre http://www.megaproteine.ro/Proteine-masa-musculara/ON-Se rious-Mass-2-7-kg/? Mentionez faptul ca vreau sa iau si in greutate dar si in muschi si din cate am auzit acesta ar fi unul ideal pentru mine. Am 16 ani, e ok daca le consum?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Intai iti pui alimentatia si antrenamentul la punct, asta o sa-ti ia cam 1 an.

Apoi te gandesti la suplimente, altfel dai banii DEGEABA.

| deeWW explică (pentru Cosmin86):

Alimentatia e ok de o luna am inceput sa tin o dieta "personala". Peste cateva luni vreau sa ma apuc si de sala. Sunt destul de slab, in jur de 55kg si mi s-a spus ca voi incepe sa acumulez niste kilograme in plus cu ajutorul proteinelor (suplimente). Putem vorbi in privat, te rog?

| Cosmin86 a răspuns (pentru deeWW):

Zi in ce consta dieta "personala".

| deeWW explică (pentru Cosmin86):

Am inceput sa mananc in fiecare dimineata ce consta in lapte, oua (3 pe saptamana), branza, cascaval (cate putin din toate) + 1 fruct (de obicei banane sau mere). La scoala mai mancam si un senvis cu pui facut de acasa + din nou inca un fruct. La ora 2 cand ma intorceam, mancam o portie de friptura cu salata + un iaurt de baut si un fruct sau orez cu pui. Eventual intre mese mai mancam si nuci, alune, seminte de dovleac etc. Si asa mai departe, idea e ca am inceput sa mananc mult mai mult (sanatos, evident). Pe zi mananc cel putin 5 mese bogate in proteine si calorii si mananc din 2 in 2 ore cate ceva.

| Cosmin86 a răspuns (pentru deeWW):

- elimina laptele ( are doar 3 % proteine amarate + incetineste absorbtia proteinelor din celelalte alimente )
- cum adica "cate putin din toate"? mananca mai mult
- carbohidrati n-ai deloc... trebuie sa ai carbohidrati MAI MULTI decat proteine

In rest pare ok. Dar adauga carbohidrati de urgenta!

| deeWW explică (pentru Cosmin86):

Ce carbohidrati imi recomanzi?

| Cosmin86 a răspuns (pentru deeWW):

Cartofi, orez ( in special brun ), paste ( in special integrale), fulgi de ovaz, paine integrala, mazare, linte

si carbo simpli : miere, fructe

| deeWW explică (pentru Cosmin86):

Mersi mult, chiar mi-ai fost de ajutor.

Dupa parerea ta, ar fi ok sa merg la sala de luna viitoare daca imi pun alimentatia + antrenamentul la punct?

Daca e ok pentru tine, as vrea sa vorbim si in privat (skype, fb, ym).

| Cosmin86 a răspuns (pentru deeWW):

Ym, zi id

| deeWW explică (pentru Cosmin86):

Da.mnit

15 răspunsuri:
| AntrenorFitness a răspuns:

Mananca sanatos! 3 mese principale pe zi, 2 gustari intre ele.
Antreneaza-te corect! De 4 ori pe saptamana este ideal pentru tine.
Dormi Suficient! Minim 8 ore de somn pe noapte. Cel tarziu la ora 23 sa te pui la somn!
Da, poti lua Serious mass, este un gainer foarte bun! O sa te ajute sa castigi in greutate si masa musculara!
http://www.despreculturism.ro/......ulara.html

| NDC12 a răspuns:

La tine astea sunt proteine? Esti slab documentat si vrei proteine, nici macar nu te intreb de alimentatie sau antrenamentul de la sala, lasa suplimentele pana cand inveti sa mananci si sa te antrenezi si pana cand inveti si care suplimente sunt proteine, care sunt gainere, etc.

| deeWW explică (pentru NDC12):

In primul rand doar am intrebat, inteligentule. Era vorba despre proteine, nu am intrebat nicaieri despre antrenament/alimentatie. Daca nu vi cu argumente care sa-ti sustina afirmatia atunci nu te mai baga si lasa-i pe cei care stiu ceva despre acest sport sa comenteze.

| NDC12 a răspuns (pentru deeWW):

Ok, ma abtin sa te jignesc ca nu are rost sa imi pun mintea cu tine asa ca o sa iti mai raspund odata.

Inteligentule, in primul rand ti-am explicat frumos ca ce ai dat tu acolo NICI MACAR NU SUNT PROTEINE si am zis sa te documentezi ca sa aflii mai multe, nu am zis-o ca sa par eu mai "smecher".

Fara alimentatie/antrenament daca iei proteine e 0, intelegi? ADICA NU FACI NIMIC, si din nou nici asta nu ti-am zis-o din rautate, dar nu mai are rost sa iti explic, mult noroc.

Răspuns utilizator avertizat