| AnaaMaria1995 a întrebat:

Imi poate explica si mie cineva ce inseamna urmatorul citat: "Banul este cea mai sigura piatra de cercare a firii"?

Multumesc frumos

1 răspuns:
| AiDuTzA a răspuns:

Citatul este scris de Vasila Alecsandri.
Prin afirmația adusă, Vasile Alecsandri a vrut să accentueze importanța banului și rolul
acestuia în societate.
Importanța banilor a crescut atâ
t de mult in societatea de
astăzi încâ
t au
ajuns să ne guverneze viața, iar viața noastră să
evolueze în jurul lor. Gândim totul raportat la
bani, pentru orice activitate a noastră stabilim un cost, fie că e să
-
l plătim, fie să
-
l încasăm.
Banul, în ziua de azi a luat o valoare
excesivă

pentru că, psihologic,
depindem de el
pentru buna noastră stare şi dispoziţie
. Omul devenind
sărac
în interior, pierzându-
și valorile sufletului, caută să compensezeaceastă sărăcie interioară cu o bogăţie exterioară. Pentru aceasta,
are nevoie de
bani şi bunuri pentru satisfacţiile
sale
. De aceea banul şi lucrurile materiale au primit o importanţă exagerată, iar fiinţa umană e dispusă să

fure, să mintă şi să profite
în fiecare moment.Banul
ne menține
trufia, orgoliul,
ne dă prestigiu social, ne dă posibilități de
a ajunge laputere. În ultimul timp
a apărut vorba

că banii nu aduc fericirea
,
dar o întreţin. Totuşi trăirile şifaptele oamenilor bogaţi arată că banii nu întreţin aşa
numita fericire. Astfel ajungem la
concluzia că

armonia conjugală şi

echilibrul sufletesc lasă de dorit
. În sine
banul nu are nici o valoare, însă o

primeşte
pe cea pe care noi i-
o dăm.
Orice om
are nevoie de trei necesități

şi anume hrană, adăpost şi îmbrăcăminte, iar p
entru ca
să şi le
sa
tisfacă,
are nevoie de bani. Dar atunci
când depindem de bani pentru a avea prestigiu, poziţiesocială, succes, carieră,

banul primeşte o valoare şi o importanţă exorbitantă

şi de aici apare
lupta pentru a-l poseda.
Dacă e să privim banul din punct de vedere energetic, atunci el
este socotit ca fiindneutru
, dar se încarcă pozitiv sau negativ în funcţie de provenienţa şi utilizarea lui: fie că estecâştigat muncind corect, fie că este obţinut prin orice mijloace pentru a câştiga putere, faimă.

Avem nevoie de bani și acest lucru este sigur, dar e necesar să înţelegem profund relaţianoastră cu aceştia. Când înţelegem

că banii trebuie să

circule, dar nu să stea în vreun cont
bancar
, când înţelegem că scopul banilor este acela de a ne oferi cele trei necesităţi fizice
primare– alimentaţie sănătoasă şi corectă, o casă decentă sau un apartament confortabil, şiîmbrăcăminte in limita bunului simţ-atunci le impunem o limitare inteligentă şi nu vor maiavea acea importanţă exagerată pe care o au atunci când sunt o necesitate psihologică.

După părerea mea, Vasile Alecsandri a dorit să atenționeze oamenii transmițându-le următorul mesaj
: trebuie să facem diferenţa între

necesitate fizică imediată şi dependenţa psihologică de bani şi lucruri materiale și totodată trebuie de știut că nu totul în lumea asta se
reduce la bani
. Trebuie sa-i poruncim banului, dar nu să-i devenim robi.
Sper ca te-am ajutat:*