| davidutzu12 a întrebat:

Imi puteti da date despre sarbatoarea Hanukka adica: Care sunt mancarurile traditionale? Care este semnificatia religioasa? Ce activitati se desfasoara? Ce ornamente sunt folosite?

Răspuns Câştigător
| ruxylik a răspuns:

Mancaruri traditionale:preparate din ulei, gogosi cu jeleu, clatite cu cartofi.Semnificati religioasa:victoria evreilor Macabees.Activitati ce se desfasoara:se aprind,pe rand, lumanarile din Menorah, timp de 8 zile(durata sarbatorii).Ce ornamente sunt folosite:Menorah(sfesnisc cu 8 brate), Smash(cu care se aprind lumanarile).
Am avut si eu nevoie de detalli pentru un auxiliar si le-am luat de pe un site.Mult noroc!

P.S.Mai dai funda, nu?

3 răspunsuri:
| davidutzu12 explică:

Dau Fundaaa big grin

| iustina500 a răspuns:

Pai sa vedem,

| iustina500 a răspuns:

Mancarurile traditionale de regula sunt gogosile umplute cu jeleu si placinta cu cartofi. Semnificatia religioasa ar fi Evreii din Moldova au inceput de azi sa sarbatoreasca Hanukka sau Sarbatoarea luminii.Pentru evrei aceasta sarbatoare comemoreaza revolta evreilor impotriva persecutiei religioase a sirienilor elenizati sun Antioh al IV- lea, in secolul al II-lea i.e.n.Activitatatile Hanukkai sunt jocurile de noroc, cantece, mancaruri si voie buna, acesta traditie dureaza 8 zile. Ornamentele folosite in Hanukka nu prea sunt respectate.De regula se face pe la casele oamenilor, dar daca ar fi s-au folosi decoratiuni simple incat sa arte cat mai natural! Succes si vara mea a avut intr-un caiet de vacanta astfel de subiecte! Noroc! PS:Mai funda daaaa?