| Andreea2209 a întrebat:

Imi puteti explica si mie diatezele (pasiva/reflexiva/activa)? ....nu prea le-am inteles la scoala

1 răspuns:
| Anonimuuuussssss a răspuns:

Diateza activa e aceea in care actiunea e facuta de subiect si suportata de obiect:Baiatul rupe creionul
Diateza reflexiva e aceea in care subiectul face actiunea si tot subiectul o suporta:Eu ma spal.
Diateza pasiva e aceea in care obiectul face actiunea si subiectul o suporta:Copilul este batut de profesor
Sper ca te-am ajutat! Funda?