| PureMadnesS a întrebat:

Salut cine imi poate explica diatezele?(activa/pasiva/reflexiva)nu prea am inteles la scoala...
P. S (in limba romana)

Răspuns Câştigător
| YumixCupcake a răspuns:

Diateza activa.
exemplu: Mananc. Actiunea este facuta si suportata de mine, nu de altcineva.

Diateza pasiva.
Cartea este scrisa( de catre cineva).
In exemplul de mai sus se simte complementul de agent: "de catre cineva". Cartea nu poate fii scrisa singura, trebuie scrisa de catre cineva.
Diateza pasiva este destul de usoara. Daca actiunea este facuta "de catre cineva" atunci este diateza pasiva.

Diateza reflexiva.
ex. Eu ma duc la scoala.
La diateza reflexiva trebuie sa ai neaparat un pronume reflexiv!
Actiunea este facuta de mine si suportata de mine, caci eu ma duc la scoala, nu ma duce altcinva.
Daca spuneam: " el ma duce la scoala" diateza era activa.

2 răspunsuri:
| ICPreda a răspuns:

Salut!
Ai aici un link catre un fisier power point foarte explicit si usor de inteles! Te va ajuta cu siguranta! Click pe link si in partea dreapta ai "Descarcare fisier"
In speranta ca ti-am putut fi de ajutor iti doresc o zi placuta!

| nooooc a răspuns:

Bafta