| Tanea154 a întrebat:

Imi puteti oferi si mie niste intrebari de logica? Cine imi ofera mai multe sau mai complicate primeste funda sau raspuns cistigator. Mersi mult anticipat! :*

10 răspunsuri:
| муℓιƒєx a răspuns:

Sunt 3 camere in care esti obligat sa intri si sa alegi in care ai vrea sa supravietuiesti: camera 1 o camera plina cu criminali inarmati pana in gat care te-ar face franjuri imediat
-camera 2 o camera plina cu lei nemancati de 5 ani
-camera 3 o camera cu gaz toxic

(Raspuns:in camera 2 pentru ca un leu nemancat de 5 ani e mort)

Ce este odata intr-un minut, de doua ori intr-un moment si niciodata intr-o o suta de ani?

(Raspuns: Litera M pentru ca se refera la cuvintele in sine, cum sunt scrise, si nu la ce reprezinta ele.)

O broasca fara carapace este fara locuinta sau dezbracata?
Explicatie:
In primul rand e moarta. Pe urma... depinde de orientarea sexuala...

Unde gasesti un caine fara picioare?
Explicatie:
unde l-ai lasat

Unde au femeile parul negru si creţ?
Explicatie:
In Africa

Ce intra de 3 ori in Femeie?
Explicatie:
Litera E (f E m E i E)

O pisica alba se urca in pom. Cum se da jos?
Explicatie:
alba

Care este diferenta intre 1000 ursi albi si un urs alb?
Explicatie:
999 ursi albi

Ce se afla intre Soare si Pamant?
Explicatie:
"Si"

Cum se cheama un barbat inteligent in America?
Explicatie:
turist

Care este cel mai periculos loc din lume?
Explicatie:
patul
aici mor 80% din oameni

Ce fac pestii cand sunt multi?
Explicatie:
bancuri

Cum se numesc dacii care gandesc?
Explicatie:
gandaci

Care este antidotul la Viagra?
Explicatie:
cocolino
o face moale si pufoasa

Cum se numesc rudele Papei?
Explicatie:
paparude

Cum se numesc nasii Papei?
Explicatie:
papanasi

Ce-i alba si are 30 cm?
Explicatie:
nimic
toata lumea stie ca, daca are 30 cm, este neagra!

Cum se cheama un caine fara picioare?
Explicatie:
nu se cheama
oricum nu vine

Care a fost primul barbat care a spus: "E nevoie de o femeie in casa!"?
Explicatie:
Mesterul Manole

sau
http://www.neuronu.ro/ca-sa-intelegi-de-ce/esti-tare-la-logica/

| ȚiganTranspirat a răspuns:

Intr-un lan de porumb au fost găsite:Un morcov, niște cărbuni si o oală. Nimeni ni le-a pus acolo.Cum au ajuns?

Se dau 2 galeti negradate, una de 9 litri si una de 4 litri.
Cum facem sa obtinem in galeata mare 6 litri de apa?

Se dau 10 gramezi de cate 10 monede, fiecare moneda cantarind 10 grame.
Una dintre cele 10 gramezi este plina de monede false cantarind 11 grame fiecare.
Avand la dispozitie un cantar digital, foarte sensibil, cum se poate afla care gramada este plina cu monede false, dintr-o singura cantarire?

Intr-un gutui sunt gutui.
Daca scuturi gutuiul, din gutui nu cad gutui, dar nici nu raman gutui.
Cate gutui sunt in gutui?

Într-o oră, o capră mănâncă c verze întregi, iar un ied mănâncă i verze întregi. Tot într-o oră, 7 capre şi 4 iezi mănâncă împreună 100 de verze.
Câte verze mănâncă o capră şi câte mănâncă un ied, într-o oră?

O bătrână vindea ridichi. Într-o zi, un om îi cere 1000de lagaturi pana a doua zi.Cum face rost bătrâna de atâtea legături daca are doar 500 doar cu un cutit la îndemână.

Noroc!winking

| marian6989 a răspuns:

Uite cateva intrebari de logica,,,,,, cate zile de nastere are un om de 28 de ani? sau cate luni au 28 de zile? Cum se zice: pene de vulpe in palarie sau pe palarie? De unde le avea Vlad Tepes cizmele?

| AndreiFLT a răspuns:

1.)Tatal si fiul merg cu masina si fac accident, in urma acestuia tatal moare iar fiul este dus de urgente la spital. Pe masa de operatie doctorul chirurg spune: Nu pot sa il operez deoarece este fiul meu. Cine este doctorul chirurg?

2.)De ce magazinele Non-Stop au lacat?
3.)Daca un tramvai e vopsit tot in galben, ce culoare are teava de esapament?
4.)Un camion care trecea printr-un tunel s-a blocat datorita inaltimii sale. Au venit specialisti la fata locului si au decis ca singura posibilitate ca acest camion sa fie eliberat este sa sparga zidul care il inconjura. Totusi, era o metoda mult mai simpla, care a fost oferita de un baietel de 8 ani.

Care este aceasta metoda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1) Nu se misca dar totusi ajunge peste tot, ce e?
2)Intr-un autobuz sunt 7 fetite, fiecare fetita are 7 ghiozdane, in fiecare ghiozdan sunt 7 pisici, fiecare pisica are 7 pisoiasi. Cate picioare sunt acuma in autobuz?
3)Intr-un satuc traiesc cateva persoane. In acest satuc nu exista oglinzi, deci ei nu si-au vazut niciodata fata. Intr-o zi regele satucului spune ca toate persoanele cu ochii albastri trebuie sa se impuste. Acesti oameni nu puteau sa comunice intre ei, deci nu puteau spune alt cuiva ca are ochii albastri. 1a zi s-au intalnit in centrul satucului dar nimeni nu s-a impuscat, la fel si pentru a doua si a treia zi.
A patra zi se aud niste impuscaturi. Cate persoane au murit si cum au inteles ca au ochii albastri?
5)Sunt 5 case de 5 culori diferite, in fiecare casa traieste cate un om de nationalitate diferita, fiecare bea un anumit tip de bautura, fumeaza un anumit tip de tigari si detine cate un animal diferit.

1. Englezul traieste in casa rosie.
2. Suedezul are caine.
3. Danezul bea ceai.
4. Casa de culoare verde e la stanga casei de culoare alba.
5. Persoana care fumeaza Pall Mall are canar.
6. Omul din casa galbena fumeaza Dunhill.
7. Omul care traieste in casa din centru bea lapte.
8. Norvegianul traieste in prima casa.
9. Omul care fumeaza Viceroy traieste langa omul care are pisica.
10. Omul care are cal traieste langa omul care fumeaza Dunhill.
11. Omul care fumeaza Kent bea bere.
12. Neamtul fumeaza Kim.
13. Norvegianul traieste langa casa albastra.
14. Omul care fumeaza Viceroy are vecin care bea apa.
15. Omul care traieste in casa de culoare verde bea cafea.

Cine are pestele?

| Antal_Larisa_Maria_1977 a răspuns (pentru anonim_4396):

Raspunsul la 5 este ca NEAMTUL are pestele

| andrey663 a răspuns:

Cate oua face o gaina pe luna?
raspuns:gaina nu face oua pe luna.

Era un om care traia la etajul 10. el cobora cu liftul pana la parter.si urca pana la etajul 5? De ce urca numai pana la etajul cinci?
Raspuns:Era pitic si nu ajungea la panou la cifra 10.maxim la 5.

De ce se trag clopotele?
Raspunsbig grine funie

Tu conduci un tren.In el se afla 10 persoane, 5 coboara la prima statie si se urca 2.
Cati ani are soferul trenului?
Raspuns:Tu fiind soferul.varsta ta.

Sunt trei camere, alege una in care sa supravietuiesti.
1)o camera plina cu criminali care sunt gata sa te omoare.
2)o camera cu lei nemancati de 5 ani.
3)o camera cu gaz toxic care te-ar omora.
Ce camera alegi?
Raspuns:Camera 2 deoarece leii nemancati de 5 ani sunt morti

Pe vremea lui Stefan cel Mare un om a fost calcat de un tren.Cine este vinovatul.
Raspunstonguee vremea lui Stefan cel Mare nu erau trenuri.

Era un cocos in spatiu.Si era intre Romania si Bulgaria. Exact la mijloc.In ce tara sa ouat cocosul?
Raspuns:Cocosul nu se oua.

Un avion s-a pabusit la granita dintre America si Canada.In ce tara au murit supravietuitorii?
Raspuns:Supravietuitorii nu au murit.

Ce este in Pamant si Luna?
Raspuns:si

Era un caine pe strada.Langa el era o farfurie cu mancare.Cainele era sanatos si infometat.Dar nu mancase mancarea.De ce?
Raspuns:Avea botnita.

Cati pitici avea Cenusareasa?
Raspuns:Cenusareasa nu avea pitici.

Era un tata care avea 2 copii.El era pe moarte si nu stie cui sa-i lase averea.El organiza o cursa in jurul imparatiei si spuse."Tie, fiul nr 1 iti dau calul A.Tie, fiul nr2 iti dau calul B.Calul care va ajunge ultimul, stapanul acelui cal ii voi da imparatia."Pornesc ei incet, si pe la jumatatea drumului intalnesc un intelept.Inteleptul le spuse ceva,si dupa ce cai doi frati trec de el,pleaca in goana spre imparatie.
Ce le-a zis inteleptul?
Raspuns:Baieti, daca vreti sa nu ajungeti la anul in imparatie, schimbati caii.

Pe ce parte au coborat Adam si Eva din trenul care venea din rai?
Raspunstonguee atunci nu existau trenuri.

| Tecuceanu_Eliza_1995 a răspuns:

Cate oua poate sa faca cocosul?

| adnana50 a răspuns:

O femeie este ingropata pe un deal, de ce este ingropata acolo?
Tu esti pilot. Parcurgi din Bucuresti pana-n Moldova si din Moldova in Grecia. Cati ani are pilotul?

| Gheorghita_Camelia_1975 a răspuns:

Camera2