| Popescu1Andrei2 a întrebat:

am niste pete albe pe vreo 3 dinti care se vad doar atunci cand rad. Am si eu 2 intrebari de ce le am si cum as putea scapa de ele? Cel mai bun raspuns primeste funda! Mersi anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PeFuga a răspuns:

Probabil o demineralizare. Trebuie sa mergi la stomatolog. Se poate aplica un tratament de remineralizare/fluorizare in cabinet. E bine sa eviti bauturile acidulate (din cauza carora cel mai probabil ai si ajuns sa ai aceste pete) si sa nu mai sari peste spalatul dintilor, mai ales seara! (Stii povestea aia cu mizeria ramasa pe dinti care ataca smaltul in timpul somnului... surpriza! nu e chiar o poveste.)

Cred ca in anumite cazuri, daca e prea tare afectat smaltul, se poate face o fateta din compozit in cabinet, adica sa iti puna un strat subtire de material de plomba direct pe dinte si Abracadabra! Ai un dinte frumos in jumatate de ora!

2 răspunsuri:
| AntoniSoulesOne a răspuns:

Sa mergi la un dentist.

| Holy2010 a răspuns:

Punctele albe reprezinta hipocalcificarea smaltului. Cauzele sunt diverse, de la gura uscata la consumul de alimente acide/corozive sau refluxul gastro esofagian. Pe langa aspectul inestetic ele pot ridica probleme pentru ca lipsa smaltului predispune la carii.