| Alexandra_2056 a întrebat:

Imi trebuie comentariul literar la poezia "Pe linga plopii fara sot" de M. Eminescu, va rog.

Răspuns Câştigător
| me a răspuns:

Pe langa plopii fara sot - Mihai Eminescu infatiseaza ideele unei elegii erotice. Unde predomina tema iubirii si al suferintei. Anume titlul semnifica un gest al singuratatii "plopi fara sot".

In tema poeziei se situeaza si natura care este mai saracacioasa si urbana, reprezentanta prin strazi pustii, ferestre inchise, plopi singuratici. Poezia capata o tonalitate trista chiar de la inceput. Eul liric fiind neinteles si cuprins de o flacara a iubirii.

Imbratiseaza un spatiu mai sumbru iar timpul se plaseaza pe doua planuri temporale, (trecut si present) in acest anturaj si cu trairi melencolice eul liric este coplesit de o gama de sentimente intunecate care vaziaza in timp. Atunci cindva el suferea si iubea cu o neliniste sufleteasca, dar acum el incearca niste sentimente de nepasare durere, tristete si singuratate sufleteasca

Mihai Eminescu este poetul reprezentativ al literaturii romine. Prin tot ce a ceeat, el a produs un efect de modelare profunda si de durata. A facut ca toata poezia acestui secol sa evoluezi sub auspiciile lui. In poezia "Pe linga plopii fara sot…" infatiseaza ideele unei elegii erotice. Unde predomina tema iubirii si al suferintei. Anume titlul semnifica un gest al singuratatii "plopi fara sot". in tema poeziei se situeaza si natura care este mai saracacioasa si urbana, reprezentanta prin strazi pustii, ferestre inchise, plopi singuratici. Poezia capata o tonalitate trista chiar de la inceput. Eul liric fiind neinteles si cuprins de o flacara a iubirii. Imbratiseaza un spatiu mai sumbru iar timpul se plaseaza pe doua planuri temporale, (trecut si present) in acest anturaj si cu trairi melencolice eul liric este coplesit de o gama de sentimente intunecate care vaziaza in timp. Atunci cindva el suferea si iubea cu o neliniste sufleteasca, dar acum el incearca niste sentimente de nepasare durere, tristete si singuratate sufleteasca.

Sugestiile universului identic se bazeaza in primul rind pe motivul iubirii si al tristetei care-l putem numi si un leitmotiv care semnifica o suferinta din cauza dragostei catre o fiinta. Superba imagine-metafora "candela iubirii" sugereaza intensitatea sentimentului trait care a dat nastere unei energii acaparatoare. Iubirea e simtita de poet ca revarsare a flacarii, ca o intensificare a vitalitatii, e contaminarea de sacru si daruire totala. Deasemenea intreaga gama de figure de stil imbraca poezia intr-un univers si mai tandru, si mai arzator. Aducindu-ne pe noi, cititorii la o retraire a sentimentelor identice. Epitetul " ochi paghini si plini de suferinti" si " reci ochi" semnifica durerea eului liric vazuta in ochii lui reci. Iar personificarea " plopi fata sot" inconcomitet cu titlul poeziei abordeaza imaginea plopului asociata cu jalea si singuratatea, si acesti copaci fara sot formeaza fundamental suferintei poetului.

In functie de aceste elemente, de prezenta sau absenta lor, de totalitatea sentimentelor si de imaginea iubitei, poezia de dragoste "Pe linga plopii fara sot" capata o tonalitate trista si se apropie de elegiea erotica, romanta, cintec. Sentimental dragostei apartine de trecut si de aici si apare regretful, nostaligia, singuratatea. Idea elegiei determina faptul ca dragostea ar fi murit sau fie i-s fost refuzata indragostitului fara nici o speranta si a renuntat la ea. Se pretinde de asemenea ca poezia este inspirata de sntimentele de admiratie pentru Cleopatra Poenaru, care locuia in apropierea unor plopi, sau Veronicai Micle mare dragoste a poetului unde in fata casei din Iasi cresteau niste plopi.

In acesta poezie Eminescu nu a caracterizat-o sin u a blanat femeia, dar cel putin a regretat faptul ca nu a fost capabil sa aprinda candela iubirii "Si noaptea candela s-aprinzi / Iubirii pe pamint".

5 răspunsuri:
| paupaulapaulina a răspuns:

Pe linga plopii fara sot. Mihai Eminescu este poetul reprezentativ al literaturii romane. Prin tot ce a creat, el a produs un efect de modelare profunda si de durata. A facut ca toata poezia acestui secol sa evoluezi sub auspiciile lui.Pe linga plopii fara sot - Mihai Eminescu

| Mov10 a răspuns:

Cauta si tu pe un sait de referate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta-l

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si miie