| anonim_4396 a întrebat:

Imi zice si mie cineva ce e asa bun la bauturi alcolice? Gen bere, vin, chestii d-astea.Dau fundita.

Răspuns Câştigător
| WaterDrop a răspuns:

Cel mai bun lucru legat de bauturile alcoolice este anturajul praf ce te inconjoara (idee generala, nu ma refer la tine neaparat). Multa lume este constransa sa bea de ideea "daca o fac sunt ca ei si ma vor accepta mai usor". Daca nu`ti place gustul lor esti liber sa faci ce vrei, nu te lasa constrans de catre cei din jurul tau si chiar vei avea supriza sa vezi ca in timp vei fi mai sanatos.

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Mie la bere imi place gustul. laughing
Restul beau pe la petreceri pentru atmosfera si starea chill si distractiva pe care mi-o da alcoolul.

| Parmalat a răspuns:

Nu e nimic bun, dar in cantitati mici alcoolul faciliteaza socializarea.

Iti dau un exemplu: vin niste oameni, se aseaza la o masa. Pentru o sarbatoare, o onomastica sau alta ocazie.

Oamenii vin fiecare cu problemele lor de acasa: unii sunt deprimati ca nu le-a iesit ceva, altii au o problema de rezolvat maine, altii sunt obositi, veniti de pe drum etc... fiecare cu situatia lui.

De cele mai multe ori - o astfel de masa cu participare mai larga se deschide cu un alcool tare, in cantitate mica: 50 ml de whisky sau un paharel de tuica, un coniac etc...

Pentru ca in cantitate mica alcoolul relaxeaza sau combate pe moment o stare depresiva, iar scopul e ca oamenii sa se simta bine la masa, sa vorbeasca, sa socializeze. Nu sa stea fiecare incruntat in farfuria lui cu gandul la probleme.

In afara de asta... nu prea exista nimic bun in alcool.

| Deaad a răspuns:

Alcoolul degradeaza omul in cel mai odios mod posibil.
Pot spune ca este mult mai al dracu ca drogurile grele, gen heroina, pentru ca e legal.

Cunosc oameni dragi pe care alcool-ul i-a degradat si au ajuns de cea mai joasa speta.
Ma stiu pe mine ca eram sa ajung la fel, daca nu ma opream la timp.

Nu e bun nici macar la o petrecere.
Toti oamenii ar trebui sa evite otrava asta.

| Ara997 a răspuns:

Partea buna e ca iti da iluzia de fericire, putere, dezinhibare. partea proasta : da dependenta, deterioreaza ficatul, te conduce de multe ori la decizii gresite.

| madalinfindrihan a răspuns:

Spun sincer, am 15 ani juma' pe acolo dar nu sunt fan baut uri deloc, colegii mei de clasa n au treaba unii dintre ei, eu gen nu imi place bereta deloc sau băutura in general pana acum cateva zile cand ma simțeam asa nostalgic si aveam un sentiment dintrala care te gândești la viitor etc si m-am dus mi am turnat un pahar de vin alb pentru ca rosu nu imi place si am dat drumul la muzica. Termin paharul, si m-am gandit sa i au altul dar nu prea a a vut efect doar dupa 5-10 min dar nu ma îmbăt asa usor dar ma simteam asa eliberat si un feeling deăla fain deci mna cred ca de asta. Nu stiu daca ti am răspuns la intrebare dar mi-a facut placere sa scriuwinking