| Angel977 a întrebat:

In cat timp ajunge un colet de la Iasi la Brasov prin posta? In cat timp vine acasa avizul? Pot ridica coletul fara aviz?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

A patra zi de la expediere îl primești. Exclus sâmbăta și duminica.
Aștepți avizul în cutia poștală, pe urmă te duci la poștă să-l ridici. Dacă pierzi avizul, poți ridica coletul și în lipsa acestuia. Te prezinți la Oficiul Poștal de care aparții și spui la ghișeu că ai de ridicat un colet pe numele X. Le arăți cartea de identitate, fiindcă ți-o va cere.
Prezentarea la poștă cu avizul are mai mult scopul să confirme sosirea acestuia (existența coletului la Oficiul Poștal), fiindcă avizul oricum va ajunge în coșul cu gunoi, după ce îți ridici coletul.

2 răspunsuri:
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Nu dureaza atat de mult. 2 max. 3 zile lucratoare (3 daca pui coletul spre seara cand a plecat cursa din oficiul respectiv). Avizul vine in ziua in care vine si coletul, poti ridica coletul si fara aviz trebuie ca adresa de pe CI sa coincida.

| Anilesse a răspuns:

Cam in 5-8 zile lucratoare. Ai nevoie de aviz pentru a ridica coletul