| OrangeFga a întrebat:

In cat timp se formeaza o carie dentara?

Răspuns Câştigător
| Annitu30 a răspuns:

2-3 luni

5 răspunsuri:
| SabinaRsT a răspuns:

Depinde, se poate forma si intr-o saptamana si in ani de zile, depinde de factorul care afecteaza dintele/maseaua.

| OrangeFga explică (pentru SabinaRsT):

Mersi mult de raspuns, adica daca mananc alimente dulci, sucuri acidulate, si produse cu zahar caria se va forma foarte repede, as mai dori un raspuns. Caria abia formata se poate scoate de catre stomatologi?

| SabinaRsT a răspuns (pentru OrangeFga):

Caria nu se scoate, ea reprezinta o leziune a dintelui, legiunea respectiva este curtarata cu ajutoru unui aparat care o tocesta pana cand dintele devine sanatos iar apoi din portelan dentistul iti modeleaza structura dintelul fara carie si asa scapi de carii. Este bine sa mergi la stomatolog imediat ce vezi ca-ti apare o cari ca odata ce ea devine mai adanca procesul detaliat mai sus este mai dureros. Sper ca te-am ajutat.

| OrangeFga explică (pentru SabinaRsT):

Da,multumesc mult, mi-a aparut o carie, doar stratul de deasupra smaltului nu a reusit sa intre in smalt, cred ca voi merge la dentist

| SabinaRsT a răspuns (pentru OrangeFga):

Bafta!