| RalukaLove a întrebat:

In ce tari se sarbatoreste Martisorul?

Răspuns Câştigător
| Tuitiiii a răspuns:

Obiceiuri asemănătoare se pot întâlni în zona Balcanilor, în Bulgaria unde se cheamă Marteniţa (Мартеница), Macedonia, Albania. Se crede că această tradişie vine de la strămoşii comuni - triburile tracice.

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Doar la romani.

| IustinaC a răspuns:

Hey...si in Republica Moldova se sarbatoreste...nu uitati ca noi suntem frati cu voi, adica cu romanii tongue

| RalukaLove explică (pentru IustinaC):

...stiu ca era si la bulgari cumva?!?

| Tuitiiii a răspuns:

Helauu.Mărţişor: Tradiţie străveche sărbatorită în România şi R.Moldova
Mărţişorul este sărbătoarea tradiţională românească care celebrează sosirea primăverii. Cu aceasta ocazie se oferă doamnelor si domnişoarelor mărţisoare, simbol al binelui şi bunăstării. Tradiţiile româneşti sunt vechi de peste 8.000 de ani şi au fost descoperite în zona Mehedinţi în Romania de astazi. Istoria mărţişorului datează încă de pe vremea Tracilor, iar legenda spune că femeile purtau pe vremea aceea monezi sau pietricele la care exista obiceiul de a adauga fire de lană roşie si albe.

| Tuitiiii a răspuns (pentru Tuitiiii):

Obiceiuri asemănătoare se pot întâlni în zona Balcanilor, în Bulgaria unde se cheamă Marteniţa (Мартеница), Macedonia, Albania. Se crede că această tradişie vine de la strămoşii comuni - triburile tracice.

| dianamariana2001 a răspuns:

In zona balcanilor

| RalukaLove explică:

Hello lume eu vreau tarile

| RalukaLove explică:

Daca aveti un sit ar fi foarte bine :X