| Lala20 a întrebat:

Hei happy Sper ca ma puteti ajuta cu ceva, la chimiewinking 1)Cum imi dau seama daca un element chimic este metal sau nemetal, fara sa am sistem periodic in fata? De exemplu.de unde stiu ca O2, N2 sunt nemetale, pe cand Fe si Cu sunt metale? 2) Care e treaba cu seria reactivitatii metalelor? SI de unde pot ghici daca un element reactioneaza sau nu cu altul? straight face Funda! kiss

4 răspunsuri:
| Lala20 explică:

La liceu happy Mersii.cred thinking

| AllinaDaniella a răspuns:

Buna. Chestia cu metalele/nemetalele se invata pe derost. Banuiesc ca esti clasa a 7a sau a 9a.

| Izabellaxu a răspuns:

Faci mai intai configuratia elecronica: 8O: 1s2 2s2 2p4 pe ultimul strat adica stratul p am nevoie de 2 e asta inseamna ca O este -2 adica negativ iar elementela care au caracter electronegativ au comportament de nemetal.
Iar elementele cu caracter electropozitiv au comportament metalic. (ex: Be +2 si are caracter metalic).
Sper ca te'am ajutat.

| Caracas_Antonia_1992 a răspuns:

Buna.1)Iti dai seama daca un element este metal sau nu dupa numarul de electroni de pe ultimul strat, daca acesta este mare, el va fi nemetal si are tendinta de a accepta electroni, iar daca este mic el cedeaza electroni.Seria reactivitatii metalelor este o inregistrare a capacitatii si a rapiditatii cu care reactioneaza un metal cu alte elemente.Cu cat un metal este mai reactiv, cu atata el reactioneaza mai usor.Nu poti ghici daca un element reactioneaza sau nu cu altul, aceasta succesiune de reactii trebuie invatata.In general se bazeaza pe niste reguli stricte chimice pe care trebuie sa le aprofundezi, cum ar fi ca acizii reactioneaza cu bazele, oxidantii cu reducatorii si asa mai departe.As fi vrut sa iti raspund mai concret dar nu stiu sigur ce vrei tu sa afli mai exacthappy