| g3orgy a întrebat:

In ultimu timp am slabit nu ma simt ok.sunt obosita si nu prea ma odihnesc. am luat niste vitamine si degeaba mancare fast food cartofii prajiti nu-i suport nu stiu ce as putea face sa ma ingras. sfaturi? plssss

Răspuns Câştigător
| siwel a răspuns:

Cum stau ai tai cu kilogramele? Poate nu esti genul sa se ingrase? Adica banuiesc ca nu iti doresti sa te ingrasi prea tare?
Un consult la doctor nu ar fi rau, doar pentru a verifica Doamne fereste si orice problema de sanatate de la care ti s-ar putea trage slabirea.
Apoi cum stai cu stressul?
Cum stai cu relatiile apropiate? Sunt tensiuni majore in ele?
Astea toate pot fi surse pentru oboseala si stare de slabiciune dar si pentru boli psihosomatice.
Deci, nu uita ca Dumnezeu te iubeste si e tandru si aproape de tine indiferent prin ce treci. Asta ar trebui sa-ti fie de ajutor daca e stress si relatii dificile.
Apoi la mancare: mananca rar atunci cand mananci, mesteca pe indelete, nu te grabi, savureaza fiecare inghititura.
Multe fructe si carne. Lactate si produse derivate: cascaval, telemea, etc.
Bucura-te de viata, cauta prieteni de incredere, citeste cele 4 Evanghelii din Noul Testament.
Sper sa ajute.

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi să faci nişte analize de sânge, posibil carenţe de vitamine, săruri minerale, oligoelemente, dozările hormonale la endocrinologie şi de ce nu astenia de primăvară.
Vitaminele nu se iau decât cu un control medical în prealabil.
Sănătate multă.
Pa, pa.

Abh
| Abh a răspuns:

Ar fi bine sa mergi la medicul de familie sa iti indice niste analize, nu e in regula faptul ca ai slabit( din cate am inteles, fara un motiv aparent). Poate ai o anemie marcata, asta nu se trateaza cu cartofi prajiti, se trateaza cu preparate de fier, pe durata a luni de zile. Nu mai sta, investigheaza-te cat de curand! Sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam de lunea trecuta ma simt cam salbit?

| Tronyx a răspuns:

1.ca sa mai pui carne pe tine trebuie sa mananci nu foarte mult doar cat iti da voie organismul
2. daca esti obosita seara dupa ce ai avut o zi grea fa-ti o baie fierbinte si bea un ceai mai stai cu prieteni sa vorbiti la telefon stai sa te uiti un sfert de ora la televizor si asa o sa ai un somn linistit
Sanatate!