| :x:Xj.b:X:x. a întrebat:

In ultimul timp nu ma mai pot concentra cand invat si nu mai memorez asa ca inainte lectiile...nu sunt nici indragostita.nici bolnava(cred si sper).si cu toate astea nu stiu ce se intampla cu mine. Poate doar oboseala care isi spune cuvantul.Ideea e ca doresc sa va intreb daca voi cunoasteti metode naturiste pentru cresterea atentiei sau pentru imbunatatirea memoriei? si daca da care ar fi acelea? va multumesc mult si va rog sa ma ajutati

8 răspunsuri:
| ionut1980 a răspuns:

Incearca cu lecitina sau spirulina ( este un produs naturist ). te ajuta fizic si psihic.nu e totusi o astenie de toamna? uite si un link http://www.naturistexpert.ro/......u-memorie/

| rosepassion a răspuns:

Poi depinde si d varsta... si eu patesc l fel...inainte cand invatam retineam mai usor k nu aveam atatea in kp... dar d cand is l liceu parca mi tot mai greu s invat... sunt multio copii care nu pot invata din cauza stresului sau a materiei, a anturajului...sunt multi factori care iti pot perturba invatatul...

sper ca te-am ajutat

| Mihaela_2782 a răspuns:

Sa mananci sanatos, cand inveti trebuie ca camera sa fie foarte bine aerisita, sa inveti dimineata si nu seara... de preferabil in timpul saptamanii.(am invatat asta la educatie pentru sanatatehee hee sper sa mearga)

| ايرينا a răspuns:

Pai mereu cand inveti ar trebui sa fii singura in camera, sa nu iti distraga nimeni atentia, incearca sa citesti incet fara sa te grabesit si ar fi bine sa citesti de mai multe ori acea lectie. pup la tine si sper ca te-am ajutat macar putin!

| ellutza a răspuns:

Ar trebui sa le spui parintilor ca ai nevoie de niste vitamine, un complex de multivitamine si pastile cu omega3 iti vor ajuta foarte foarte mult.

| niggasinparisxxx a răspuns:

Exact asta patesc si eu nu stiu ce mi se intampla, am fost si sunt foarte bun la invatatura dar in ultimul timp iau note de 7 de 8 si nu ma mai pot concentra la lectii sa fie din cauza varstei nu sunt indragostit nu-s bolnav nici eu dar nu stiu ce mi se intampla am 15 ani, sfaturi va rog!

| M.A.R.V a răspuns:

Nu invata dupa ce mananci si in acest caz i lecitina.

| deedea a răspuns:

Buna Lally nu ai nevoie de niste pastile ca sa iti recastigi atentia... trebuie doar sa te concentrezi... poate ti-ai pierdut interesul ai gasit altceva mai interesant de facut sau poate oboseala stresul nervii si pur si simplu nu ai chef dar...lasa toate deoparte si citeste nu cu atentie ci cu interes sa ai o atractie pentru ceea ce citesti si ce inveti...bye