| LanguageMaster a întrebat:

În următorul context, ce sens are termenul "transparență"?
"Foarte mulți studenți pleacă din asociație datorită lipsei de transparență".

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Adică activitatea, bugetul, acțiunile asociației sunt ținute secret față de membri.

| Andreeush a răspuns:

Fiindcă e incorectă asociația probabil.

| Holiday a răspuns:

TRANSPARÉNȚĂ s. f.2. mod de lucru, principiu al unor conducători sau organe conducătoare de a face cunoscută public, în permanență, întreaga lor activitate. (< fr. transparence)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
"Transparenta" se refera la, gen "sinceritate" sau ca nu se vorbeste sau arata totul clar si deschis.
Sa ai o zi buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In general inseamna: Deciziile se iau pe ascuns, numai va zice vedeti ca am hotarat asa si asa. Banii nu sunt justificati, nu dau chitanta. Totul pare ca se face dupa perdea, seful asociatiei trage foloasele de pe urma subalternilor. Promovarile se fac in functie de cat il place seful pe x sau y si nu in functie de cat a fost de performant x sau y. Transparenta inseamna a face lucrurile pe fata si nu in umbra. Studentii au vazut ca sunt favorizate anumite persoane, poate le cer bani pentru cine stie ce lucruri si nu primesc vreo chitanta sau nu vad lucrul achizitionat, poate banii au intrat direct in buzunarul sefului/sefilor. Lipsa de transparenta a asociatiei denota o asociatie incorecta/plina de persoane care trag foloasele si scot bani din orice daca se poate.