| anonim_4396 a întrebat:

Incep prin a zice că nu cer atenție. Simt că înnebunesc, stau de 3 luni non-stop împreună cu părinții mei, 2 persoane toxice superficiale sexiste și super religioase. Zilnic aud numai insulte pentru cum arăt, maică-mea îmi zice că o fac de râs și taică-meu îmi zice că nu fac nimic niciodată (un ipocrit, azi am stat 5 ore în grădină în soare să le plivesc lor ceapa, ieri am stat 2 ore cărând beton și alaltăieri 8 pentru că nu a vrut să plătească un muncitor). In casa asta sunt mai mult un obiect decât o ființă, intimitate 0. Am mâinile pline de cicatrici și totuși nu ei sunt vinovați, ci"vagabonții cu care vorbești toată ziua când stai pe telefon".M-am oprit din a mă tăia în martie mulțumită unor prieteni, însă cicatricile încă sunt vizibile. Pe deasupra, nu pot ieși niciodată nicăieri, evident cu excepția bisericii(loc unde se promovează exact valorile lor) și a școlii, care e închisă. Simt că mor. Precizez din nou că nu cer atenție

6 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Ce vârstă ai?

| anonim_4396 explică (pentru Andreeush):

16 în septembrie

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| alexalx1234 a răspuns:

Îmi pare rău, dar aia pe care o au ei nu se numește religie. Ar trebui bătuți până la moarte. Religia nu promovează abuzurile. "Părinții" ăia ai tăi sunt săriți de pe fix, nici nu merită să aibă copil. Păcat că ai abia 15 ani. Am trecut și eu prin situații asemănătoare și știu cum e...

| anonim_4396 explică (pentru alexalx1234):

Nici eu nu-i consider părinți sincer să-ți zic. apreciez că ești empatic

| bafinasicoco a răspuns:

Te inteleg perfect. Abuzul psihic e mult mai rau decat cel fizic dar le cunosc pe amandoua. Nu iti pierde speranta, incearca sa te gandesti la ce va urma. Focuseaza te pe scoala sau un hobby care te va ajuta sa fii de succes. Gandeste te mereu ca tu vei reusi si ca le vei da peste nas. Ma rog pentru tine sa ai oportunitatea de a reusi ceea ce iti propui. Daca vrei sa vorbesti cu cineva, sa stii ca te inteleg si trecem impreuna prin aceeasi chestie.