| PamfleticaTotHellenne a întrebat:

Intelegi dorinta cuiva de a pleca intr-un alt oras? Eu am spus tuturor ca as vrea sa plec departe de orasul in care m-am nascut.Pur si simplu ma simt sufocata si nu pot face absolut nimic aici (ma refer la cariera, viitor si asa mai departe). Majoritatea persoanelor mi-au spus ca in alta parte nu vor fi cainii cu covrigi in coada, si sunt constienta de asta.Nu vreau nimic altceva in afara de a-mi face o cariera si de a fi independenta si am fost judecata pentru parerea mea. Chiar asa ciudat suna?

Răspuns Câştigător
| paulpaul25 a răspuns:

Nu suna ciudat, este oarecum normal sa gandesti asa pentru ca, dupa cum ai zis te simti sufocata.
Ai grija insa sa nu te pripesti in momentul in care iei decizia asta, cine ti-a zis ca nici in alta parte nu umbla cainii cu covrigi in coada nu a zis-o intamplator, pentru ca asa este.
Daca tu nu te simti bine aici, daca tu simti ca vrei altceva atunci probabil decizia asta este cea mai buna in ceea ce te priveste, dar trebuie sa faci totul cu cap, cu ratiune si sa nu te lasi dusa de val, asta din mai multe motive. Exista acele povesti de succes pe care toti le stim ale oamenilor care au plecat sau au fugit de ceva, au plecat de jos si au ajuns sus pentru ca au luat viata in piept, s-au luptat si la sfarsit si-au primit recompensa, dar ai grija ca la fiecare poveste de succes exista alte 10 cazuri de esec. Sunt oameni care au vandut tot, au plecat in alte tari, cu o valiza cu haine, ceva banuti si multe vise. S-au intors acasa cu jumatate din haine, fara bani si cu visele spulberate, si de ce s-au intors acasa? Pentru ca asa rau cum era, tot le era mai bine decat in starea in care ei se aflau dupa ce visele lor s-au rispit.
Nu gandesc pesimist si nu vreau sa te influentez pe tine sa o faci, doar sa te gandesti, sa iei in calcul toate lucrurile, pana la urma nu trebuie sa fugi de nimic, nu trebuie sa uiti de unde ai plecat. Cu succes sau fara, te vezi traind toata viata departe? Fara un trecut, ca un copac fara radacini?

Mult succes in decizia pe care o iei!

| PamfleticaTotHellenne explică (pentru paulpaul25):

Da! SPui foarte bine. Eu as vrea sa plec intr-un oras mai mare unde sa urmez o facultate, apoi sa muncesc si sa fiu pe banii mei. Adica, un alt oras sa imi deschida noi portite, noi oportunitati. Vreau ceva nou, e atata monotonie... Cred ca nu gresesc cand spun ca vreau din inima sa plec, sper!
Multumesc tare mult, parerea ta chiar m-a incurajat! Sper sa fie bine, sa iau bacul cu o nota mare si sa intru la facultate unde-mi doresc!

| paulpaul25 a răspuns (pentru PamfleticaTotHellenne):

Sa speram ca asa va fi. Niciodata nu sti ce-ti rezerva urmatoarele 30 de minute, se pot schimba foarte mult lucrurile si pentru tine, dar cu toate astea cred ca uneori meritam cu totii un nou inceput, merita sa aplicam intr-o noua etapa din viata tot ce am invatat in cealalta. Bafta la bac si in ceea ce faci.

7 răspunsuri:
| MistretulPufos a răspuns:

Nu, nu suna ciudat

| CosmarulTau666 a răspuns:

Desigur ca esti o ciudata pentru toti cei care sunt plictisitori si alte feluri si stau si mor cu parintii in casa. Nicaieri nu merg cainii cu covrigi in coada dar asa vezi locuri noi, oameni noi nu acealasi locuri si oameni plictisitori.

| PamfleticaTotHellenne explică (pentru CosmarulTau666):

Da.La asta ma refer. Eu locuiesc intr-un oras in care toata lumea interpreteaza gresit, e mic, plin cu oameni comuni. Si nu vad un oras in care as putea sa muncesc, sa fac ceea ce imi place...

| CosmarulTau666 a răspuns (pentru PamfleticaTotHellenne):

Daca ramai o sa regreti toata viata pentru ca o sa ajungi la 50 de ani fara sa stii sa te distrezi si probabil inca in casa cu parintii tai. Du-te in lume, fii indipendenta, arata-le ca poti fi femeie nu un copil.

| PamfleticaTotHellenne explică (pentru CosmarulTau666):

E complicat, dar o sa plec cu ajutorul facultatii. Multumesc mult pentru sustinere!