| BitterCherry a întrebat:

Interesata de liceul "Tudor Vianu" din Bucuresti.
Sunt din Bucuresti, termin clasa a 7 a, mai am un an si ma tot gandesc la liceul la care ar trebui sa merg. M`am gandit la liceul "Tudor Vianu", deoarece vreau la profil mate-info, si deoarece am auzit ca acest liceu are rezultate bune la concursuri si olimpiade.
Vreau sa stiu tot ce se poate despre acest liceu: pareri din interior si din exterior. Cum sunt profesorii, elevii, cat de mult se cere, pe ce materii se insista, cum e cu clasa de olimpici? Orice.
Mentionez ca invat destul de bine (am pana in prezent 9.93 media claselor 5-7 si merg la olimpiade la mate si fizica desi din pacate nu am avut rezultate pe tara, numai pe Bucuresti deocamdata).
Multumesc anticipat pentru sfaturi si indrumari.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate ne intalnim anul viitor. :D
Eu sunt in clasa 7 la CNITV(Colegiul National de Informatica Tudor Vianu).
E super. La romana din pacate e o profa fff exigenta( e diriga :( ). La mate profa nu a mai suportat si ne lasa. La engleza la fel. E ok in clasa de olimpici. Nu avem prea multe teme, nu ne preseaza prea tare, insa in ore facem intens. Stii informatica bine? Uite aici problemele din semestrul 2 ( http://lbi.ro/~cherciu/VII/ ). La mate o sa-ti insir cateva teoreme sa vad daca le stii: apolonius, stewart, lama lui carnot, cercul lui euler, brahmagupta, pithot, menelaus, ceva. Ai facut inegalitati la scoala? ( Cauchy-Buniakovski-Schwartz, mediile, etc)
In rest e ok.
Scoala e super. Avem sala mare de sport si vreo 10 laburi de info.

5 răspunsuri:
| Petronela a răspuns:

E un liceu foarte bun, profesorii sunt ok.imi recomand sa merg acolo...:d

| Petronela a răspuns:

Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vianu logic... dar si asta s-a cam dus pentru ca au venit foarte multi cu bani si daca esti mai lipit este destul de greu sa te ti dupa ei...mai ales ca ei sunt sintetizati cu meditatii

| lalala23 a răspuns:

Draga anonimule din clasa a saptea in Vianu care dai comentarii aiurea,
Ca sa stii si tu, ce se petrece in clasa ramane in clasa. Domnisoara te-a intrebat cum e in liceu nu in clasa ta.
Eu sunt a unspea si cred ca sunt mult mai in masura sa-ti spun ce si cum. Profesoara de romana de care s-a spus ca toti o injura se intampla sa fie, dupa parerea mea, cea mai buna din scoala ( strict parerea mea ). Daca te pricepi la fizica asta e foarte bine, avem profesori de fizica foarte buni incepand cu doamna profesoara Stoica. La matematica de asemenea o sa-ti placadaca te pricepi, desi o sa ai mult de lucru si de asta poti fi sigura, atat la mate, cat si la fizica, chimie si alte cateva materii. Cat despre informatica eu zic ca nu trebuie sa-ti faci griji, sunt foarte multi din liceu care-ti pot explica ce si cum in asa fel incat sa intelegi tot ce ai nevoie. Daca vrei sa fii olimpica la... la orice, exista in liceu mai multe cercuri de diverse materii, mate, fizica, info etc, unde se preda materia de olimpiada si se fac exercitii de dificultate ridicata. Avem si trupa de teatru si inca multe alte activitati. Iti recomand cu caldura liceul Tudor Vianu, cat despre clasa de olimpici, nu te panica daca nu ai fost din prima repartizata acolo, daca ai rezultate bune la olimpiada, poti cere sa fii transferata.
Iti urez mult succes la examene anul acesta si te astept sa vii in Vianu.

| theo_5960 a răspuns:

Draga domnisoara "lala" nu este nevoie sa te duci la cercuri de matematica pentru a face probleme de olimpiada, deoarece acest tip de probleme se fac la clasa pentru cei 4-5 copii din clasa care le inteleg, iar restul de 24 stau si nu fac nimic(noi acum suntem in ultimele 2 luni pana la testarea nationala). Este adevarat ca la romana doamna Donovetsky este unul dintre cei mai buni profi evar, insa la informatica eu nu stiu nimic, iar ca sa intelegi ca nu sunt eu tampit, maj copiilor care au fost la olipmiada de info nu au trecut-o ca si prof coordonator. In concluzie, eu vreau sa plec cat mai repede de aiciwinking.