| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare pentru fete: Voi de la cati ani ati purtat sutien? Eu am 13 ani...Pana acum nu am purtat si imi e jena sa. i spun mamei ca as vrea sa port si eu de teama sa nu rada de mine( sa spuna ca sunt prea mica si...ma rog). Voi ce credeti? Sa imi fac curaj si sa o intreb? Voi recomandati purtarea sutienului sau nu?

4 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna
eu am purtat sutien pe la varsta de 16-17 ani pentru ca nu aveam sanii asa de mari si ma incomodat sutienul, pana pe atunci purtam bustiere. Acum am 20 de ani, si cand nu am o bluza trasparenta si acum port bustiera pentru ca sutienul ma cam incomodeaza.
Daca ai nevoie de sutieni, mama ta nu are de ce sa rada de tine, e ceva normal sa porti care de ajuta la sustinerea sanilor ( la ora de sport e musai bustiera, pentru ca risti sa faci vergeturi, daca nu porti, sau porti sutien). Poti incepe cu un sutien fara burete sau o bustiera, esti adolescenta, nu are de ce sa rada mama ta.

| Wowhow a răspuns:

Nu prea conteaza varsta la care incepi sa porti sutienul. Ai nevoie sa-l porti,fiind si normal, atunci cand ti se dezvolta sanii cat de cat. E si inestetic altfel. Sau poti sa alegi bustiera, dar ea nu o sa se potriveasca tot timpul. Poti sa-i spui mamei tale ca iti e incomod atunci cand alergi sau faci sport si ca te doare. Pare tras putin de coada, dar e totusi credibil, nu? happy Bafta

| Yamx a răspuns:

Eu port de la 12 dar nu recomand asta.Deformeaza sanii. Poarta bustiere.

| diana22 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa vorbesti cu mama ta si sa ii spui ca tiar place sa iti iei si tu unu