| VladAntonio a întrebat:

Întrebare pentru liceeni ( si nu doar) : In anul scolar 2022-2023 educatia sexuala a fost prezenta in scoli? Dar preventia bullyng-ului? ( daca da cum va-u ajutat informatiile primite?

Astept raspunsuri clare si argumentate.
Evident cel mai bun va primi Funda!

7 răspunsuri:
| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Miniștri sistemul de învățată din România nu vor preda în școli educația sexuală căci asta ar însemna niște copii educați niște copii conștienți niște copii cu disciplină si raționali ei vor săi țină la statusul de inconștienți și fără educație sexuală de asta mulți copii fac copii devin părinți de la vârsta minore și își bat joc de ei toți nenorociți și ajung pe mâna traficanților și proxeneților căci nu au educația la bază nu le oferă ce ar trebuie să știe acești copii să știe cum sa se ferească de sarcini ne dorite din lipsa educației ca apoi să nu ajungă sa facă avorturi la 15 16 ani ori mai rău pe mână proxeneților pe care le obliga sa întrețină relaxa sexuala forțate fără ca ele sa aiba habar de nicio consecință sunt unele școli care predau educația sexuală copilor adolescenților dar acele școli sunt privata foarte mulți părinți nu-și permit să-și trimita copii la școli private din lipsa situație materiale lipsa banilor căci suntem în jocul prim miniștrilor hoți de pe tiktok și alte platforme care indocrineză oamenii cu minciuni și știri false ei sunt enorm de conștienți ca acești copii acești adolescenți au nevoie necesită să știe educație sexuala căci pentru a preveni toate riscurilor de boli transmibile sexuale și igiena sexuală tu crezi ca ei nu sunt conștienți de toate aceste aspecte enorm de importante? Sunt foarte conștient de tot dar nu vor niște oamenii conștienți oamenii sănătoși vor oamenii proști săi poate manipula pentru interesele lor murdare si infecte

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Avem un student printre noi la facultate anul 1 la facultatea de psihologie nici în facultăți nu predau subiectul enorm de important de știut și aplicat de ce nu o facă? Nu vor oamenii treji educați conștienți disciplinați raționali îi vor lipsiți de educație. Se abordează subiecte de bullying...

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Nu vor. N au intenția Nu au voința. Ca acești copii ca acești aloscenți sa fie oamenii îi vor prosti îi vor inculți îi vor destrăbălați îi vor manipulați pentru interesele lor miskine și murdare.

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Din cauza lipsei de educație copii au ajuns plini de probleme de sănătatea plini de gânduri cu suicid plini de fobi plini de traume și frici interioare cu referire la faptul ca dacă vor fi sinceri vor fi judecați și bat jocoriți noi încă am rămasă la statusul de bullying și tiktok

| RoxanaIoana108 a răspuns:

Bună! (Anul ce a trecut, am fost studentă anul 1 la facultatea de Psihologie).

Nu s-au abordat subiecte pe tema educatiei sexuale, însă s-a discutat despre bullying.

Nu m-au ajutat in vreun fel deosebit, deoarece eram deja familiarizata cu termenul si etimologia, semnificația lui.

Însă sper ca in școala generala si pe perioada liceului sa se discute astfel de subiecte, in special cele despre educatia sexuală, pentru ca in România s-au înmulțit copiii care fac copii.

| VladAntonio explică (pentru RoxanaIoana108):

Buna Roxana, in raspunsul tau, anume in paragraful 3 spui ca ai fost familiarizatã cu termenul.
Ai fost familiarizata de o campanie? liceu sau facultate?
multumesc pentru raspuns.
Vlad.

| RoxanaIoana108 a răspuns (pentru VladAntonio):

Bună! În perioada liceului au venit tot felul de oameni sa ne explice despre bullying, ba chiar am avut proiecte pe tema aceasta.