| Silviaa a întrebat:

Intrebarea mea este cum as putea sa`mi conving parintii sa ma lase sa dorm singura in camera am un apartament cu 2 camere dar ei spun ca sufrageria sa o lasam curata pentru. musafiri! dormitorul este renovat exact pentru mine. dar tot as vrea sa am camera mea dar nu reusesc sai conving! Am 13 ani! si sunt fata...totusi! DAu fundita pentru cel mai bun sfat!

Răspuns Câştigător
| ATHOS a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa porti o discutie impreuna cu amandoi.In aceasta discutie ar trebui sa le expui rationamentul pentru care doresti sa dormi singura.Acest rationament trebui sa cuprinda inclusiv dorinta ta de intimitate, dorinta care ai dori sa-ti fie respectata, Faptul ca tata este barbat si ca in mod involuntar simti o anumita jena, etc. In cadrul discutiei trebuie sa dai dovada de maturitatea aferenta varstei, trebuie sa fii calma, ferma si hotarata! Tonul tau trebuie sa fie respectuos.
Daca nu vei reusi de prima data nu trebuie sa treci de partea disperarii. Va trebui sa lasi sa mai treaca un pic de timp dupa care sa abordezi din nou problema.
Am convingerea ca in cele din urma vei reusi.
Eu iti doresc succes!

3 răspunsuri:
| SalamdePorcpentruTriviaAmuzante a răspuns:

Poti sa le zici ca esti cam mare sa mai dormi cu parintii

si trebuie sa ai si tu camera tawinking

la mine a mers cand aveam 11 ani laughing

| ĐǿŁŁY a răspuns:

Buna!
Incerca sa faci ordine in camera in care dormi tu cu parintii tai si asa poate le poti convinge ca o sa faci si in camera ta tot atat de bine.
Sau zi-le ca ai nevoie de mai multa intimitate...Inceraca tu ceva ca doar esti fiica lor si trebuie sa te inteleaga.Bafta multa!

| eme a răspuns:

Of doamne. dar ce parinti severi.Incearca sa le explici ca o vei tine curata si ordonata, ca ai si tu dreptul sa stai singura in camera.Si lucrul acesta ii va avantaja si pe ei, pentru ca vor avea intimitate. Spune-le ca esti destul de mare pentru a dormi singura.si totusi nu cred ca aveti musafiri in fiecare zi, ca sa ii incurce cu ceva faptul ca tu dormi acolo.bafta:*