| Șttefania a întrebat:

Pentru mame:

Cum as putea sa o conving pe mama sa ma lase cu un catel?

Pe voi cum as putea sa va conving?

Mentionez ca stau in apartament cu 3 camere si nu vrea nici in ruptul capului. Zice ca nu suporta, dar nu este asa. Stiu ca l-ar iubi daca am avea. Zice ca nu sunt fericiti in apartament... Dar unii sunt daca ii dai mancare apa, ii plimbi...etc

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Animalele nu sunt făcute să stea închise în locuințe, trebuie să trăiască cel puțin la curte.
Pa, pa.

| ioana1704 a răspuns:

Un catel trebuiwe sa stea in curte nu in casa. sa stii ca nici eu nu sunt de acord cu caine in casa si nu i-as da voie fiului meu cu asa ceva. Cand vei fi mai mare vei intelege!

| cleo300 a răspuns:

Mai intai gandeste-te daca vrei intr-adevar un animal si daca esti pregatiata sa iti asumi responsabilitatea pentru el.Informeaza-te cat poti de mult despre acest animal.Cu cat stii mai multe, cu atat mai usor iti va fi sa-ti convingi mama ca te-ai gandit serios la asta.Fi staruitoare in cererea ta, dar ramai calma si politicoasa. Izbucnirile nervoase si lacrimile vor dovedi numai ca nu esti destul de matura ca sa ai grija de un animal de companie. Daca mama ta e de neclintit in hotararea de a nu-ti cumpara catelusul pe care-l doresti tu, roag-o sa te lase sa iti iei un animal m ia mic, de pilda un hamster sau un papagal. Daca ia grija cum trebuie de animalutul mai mic o lunga perioada de timp, s-ar putea sa se rasgandeasca si sa-ti cumpere, totusi, un catel.De asemenea ai putea sa descoperi ca tu si prietenul tau papagalul sunteti foarte fericiti impreuna. sper ca te-am ajutat.si daca ti-a fost de folos te rog fundita