| Miruna0909 a întrebat:

Iubitul meu este foarte gelos daca eu as avea amici/tovarasi baieti, dar el are niste tovarase fete, cu care se cunoaste din copilarie, cică. Eu cand ii spun asta, că eu de ce sa nu am prieteni baieti, imi reproseaza "lasa ca stiu eu cum is baietii, cum stau ei cu fetele de care le place", iar eu cand ii reprosez "da tu de ce esti tovaras cu fetele alea, pe care le cunosti de multi ani?", imi spune "da nu e acelasi lucru, ca ne cunoastem de mult timp si stiu cum sunt ele".
Nu vi se pare ceva foarte ciudat aici, ca si cum el incearca sa ma manipuleze verbal, sa nu am in convorbire nici un baiat? El de ce are "voie" sa aiba prietene fete? De ce el ar trebui sa aiba, si eu nu? Ce parere aveti de cazul asta? Nu e putin cam misogin?
Va rog frumos vreau cat mai multe pareri, si din punctul de vedere al baietilor, daca s ar pune in locul lui

23 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Daca tu esti dispusa sa renunti baieti pentru el, trebuie sa fie si el dispus sa faca la fel pentru tine, daca nu puteti ajunge la acest acord comun mai bine fiecare pe drumul lui, plus ca intr-o relatie corect si de bun simt e sa investeti timp si efort in partener, nu in alte conversatii cu sexul opus care pot creea probleme.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Clar te manipulează

| Săpăligă2002 a răspuns (pentru suntserios):

Gelozia asta nebună strică totul.

| dullcat a răspuns:

Buna.E cam acelasi lucru in cazul ambelor sexe. Daca nu te intelege in aceasta privinta, nu prea e ok.

| Wr3nch a răspuns:

Parerea mea e ca ar trebui sa va despartiti.E clar ca e ipocrit cand el are voie dar tu nu.

| Hyperion7 a răspuns:

Ba ești manipulată.
Pentru că și el e băiat și poate face fix la fel.
Ok, poate nu cu prietenele lui, astea de care spui, dar poate are alte "prietene" in secret.
Recomand sa îți revizuiești relația

| Miruna0909 explică (pentru Hyperion7):

Adica sa mi o revisuiesc? sa ma despart de el?

| Hyperion7 a răspuns (pentru Miruna0909):

Adică să vezi dacă mai merita vreo șansă sau nu.
Însă nu prea merita, zic eu.
Acum tine de tine, doar de tine

| mont a răspuns:

Clar nu mi se pare ok sa nu se permita amici de sex opus, nici unei parti. Mai ales ca iubirile cam au termen de valabilitate, expira pe cand prieteniile sunt mai durabile si de multe ori importante. Omul are nevoie chiar mai mare de amici decat de iubire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici copii nu fac ce faceți voi și cum va comportați unul cu cealaltă față de voi doi. în felul ăsta din cauza la frustrări și prosti și inconștiență și lipsa de încrederea pe care o aveți față de voi doi o sa ajungeți sa va înșelați reciproc și va distrugeți o relație frumoasa din cauza altora și "pirtenilor" voștri care vă vor "tot" "binele" din "lume" nu mai fiți ca niște copii retarzi.

Dacă voi chiar și chiar într-adevăr cu Adevărat și Adevărată vreți sa meargă relația aia nu mai fiți copii nu mai faceți rahatruile astea nu va mai comportați ca niște copii inconștienți și fără responsabilitate pentru ca în felul ăla voi veți pierde și "prieteni" voștri vor câștiga și va vor folisi pe amândoi buni voștri "prieteni"

In loc sa va vedeți de relația voastră în loc sa vedeți de treaba voastră voi va axați pe "prieteni" voștri mai mult decât pe relația voastră voi când veți da de un necaz de o certă de o problema voi chiar credeți ca "prieteni ăia din lista voastră de "prieteni" vor fi acolo? Le pasă lor cu Adevărată ce probleme aveți voi? In relația voastră? Sau cum o duci voi în relația voastră? Nu. 100000%%%%NU. O să bage răca între voi doi la greu și minciuni la greu între voi doi. O sa ajungeți sa va despărți din cauza la "prieteni" voștri cei mai "buni" nimeni nu spune sa nu aveți prieteni da prieteni în ziua de azi... Greu sa înțelegeți foarte greu... Nui deloc ce veți la TV la tiktok pe Facebook pe instragramuri făceți-vă prieteni cât vreți. Da voi nu conștientizat în ce situație sunteți deloc da deloc în care va aflați în momentul asta din cauza la "buni" voștri "prieteni"? Voi Vați compromis relație pentru niște "prieteni" pentru niște oamenii care nu le pasa cu Adevărat de voi și își petrec timpul cu voi doi toți "prieteni" voștri voi nu va dați seama de nimic? în ce situație este relația voastră și cât de mult o distrugeți pentru "prieteni" voștri. Treaba voastră voi știți cel mai "bine" dacă voi va puneți "prieteni" mai presus decât voi doi și relația voastră o sa va alegeți cu "prieteni" voștri cât de curând și voi nu veți mai fi și alți se vor bucura la greu de asta căci nu toți "prieteni" voștri va vor binele și sa fiți fericiți cu Adevărat. Sunteți 2 proști amândoi cu părerea de rău. Voi luptați pentru "prieteni" voștri nu pentru relație...Sa trăiască "prieteni" ce neam facem fără ei...

Toți "prieteni" voștri se vor pisa pe voi într-o zi iar voi nu veți mai fi căci ați ales alți "oamenii" în viața voastră în locul relației voastre în locul vostru ați ales "prieteni" proști dracu proștilor va alegeți "prieteni" va puneți "prieteni" în locul vostru proștilor...

| Ilovedinero a răspuns:

E doar dobitoc si toxic.o relatie sanatoasa nu inseamna gelozie.Gelozia nu este gest de iubire.Cu atat mai mult ca el are voie si tu nu

| Săpăligă2002 a răspuns (pentru Ilovedinero):

Nici eu n-as dori o iubită așa.

| andreeaeml1200 a răspuns:

Nu înteleg de ce pierzi timpul cu el. Parca ai mai zis ceva despre iubitul tau, ca te preseaza sa faceti sex si tu nu vrei.
Nu vezi ca e foarte toxic si posesiv? Mai bine te desparti de el si iti cauti unu care e mai matur, stie ce vrea de la viata si să fie sigur pe el

| andreeaeml1200 a răspuns (pentru andreeaeml1200):

Zic un baiat sigur pe el, pentru ca tu din ce ai descris, nu pare să stie ce vrea de la viata, inca e "baiatu mamei", sau cum a zis cineva sus "fatalau"

| Hyperion7 a răspuns (pentru andreeaeml1200):

Greșit.
El știe foarte bine ce e cu el, atâta tot că el crede că "e și cu dânsa-ntr-ânsa și cu sufletul în rai"
Pentru că vrea să aibă o plasa de salvare în caz că fata se trezește la realitate.
Mai mult de atât. Daca era un mama's boy, atitudinea lui ar fi fost de detașare față de fata in raport cu maica-sa, ceea ce nu se aplica aici
Fătălău in schimb, da, posibil.

| andreeaeml1200 a răspuns (pentru Hyperion7):

Fatalau si "baiatu mamei" e cam acelasi lucru, atunci spune care e diferenta, de nu e asa cum am zis eu

| Hyperion7 a răspuns (pentru andreeaeml1200):

Fătălăul tinde să stea mai mult în compania fetelor, in timp ce mama's boy sta doar după fusta lu' mami.

| Miruna0909 explică (pentru Hyperion7):

Sincer, coincidenta de ce a zis ea, fix cam asa e el, nu prea stie ce vrea de la viata. Facea box inainte, acum s-a lasat, la fel si de sală, cand il intreb ce vrea sa faca in viitor, zice ca ar vrea la militar, dar spune ca nu e sigur daca ar face fata acolo, si la fel si la permisul de conducere, a spus ca nu prea stie sigur daca vrea sa dea de permis, ca cica nu merita acum la 19 ani. Cum naiba sa nu se merite, toti baieti de varsta lor vor permis, vreau eu ca fata si nu vrea el? Tata imi zice ca ii e lene lui sa invete, e cam rusinos sa zici asta cuiva, ca baiat nu vrei permis

| Hyperion7 a răspuns (pentru Miruna0909):

Mhm, înțeleg.
Într-adevăr,e cam zăpăcit.
Cat despre permis,sa îți zic o faza,la câți boi sunt pe străzile României,ti-e și frica ție ca începător sa faci o manevră greșită,că te trezești cu unul că îți lovește mașinahappy
In plus, mașina e un confort, dar hai sa privim și aspectele pe care mai nimeni nu le menționează.
Șicanele in trafic
O mie de taxe pe care trebuie sa le plătești
Carburanți scumpi
Practic, o grămadă de bani investiți în ceva ce oricum se devalorizează cu timpul.
Sa ai carnet e bine, pentru că poți lua mașini în leasing, sa ai mașina ta personala...mai bine nu.
Revenind la iubitul tau, atunci ar fi mult mai înțelept să cauți pe cineva cu care sa rezonezi, e inutil să pierzi timpul cu persoane care sunt in viața ta mai mult de umplutura, sincer.

| Eusuntd a răspuns:

Nu inteleg de ce mai esti cu el, lasa l cu prietenele lui

| Feminista a răspuns:

E un fătălău toxic, dă-i papucii

| Săpăligă2002 a răspuns:

Eu nu sunt gelos dar sunt foarte negativ mă fac de prost dar în față fetelor încerc să fiu un pic mai pozitiv.
MAI BINE NEGATIVIST DE CÂT GELOS!

| Vladking a răspuns:

Asa sunt unii băieți!
Eu îți sugerez sa te despărțit de el pentru ca nu cred ca el merita o fata ca și tine.