| StevenStallone a întrebat:

Am 17 ani ( sunt baiat) si am o mica mare problema. Sunt timid. Dar timid doar cu fetele. Am o gramada de prieteni (baieti) cu care nu am nicio problema in comunicare. Insa cu fetele e mai complicat. Pana la varsta asta nu am avut nici o iubita. Nici macar o fata mai apropiata. Pur si simplu nu stiu cum sa ma bag in vorba cu o fata ( nici face-to-face si nici pe retele de socializare). Nu gasesc subiecte de discutie.
Tin sa precizez ca urat fizic nu sunt ( nu as avea de ce sa va mint)
Va rog ajutati-ma cu pareri cum sa imi fac prietene fete, in ce situatii. Nu pot sa ma duc la o fata " Buna ma numesc X vrei sa ne cunoastem".
Va rog ajutati-ma, dau FUNDA celui mai util raspuns. Va rog nu treceti fara sa va exprimati o parere.
Ajutati un biet adolescent laughing))))

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa dai de o fata care e mai baietoasa (nu foarte foarte) si asa o sa iti fie mai usor. La inceput ti-as recomanda sa vorbesti pe retelele de socializare temporar, dupa ce te-ai obisnuit asa un pic, apoi sa o faci si in realitate. De ex, ai dat tu o cerere la ea, sau ea ti-a dat tie, poti sa incepi sa ii dai primadata likeuri, apoi dupa cam vreo 2-3 zile ii zici ceau, cum esti si de acolo vine de la sine. Te uiti pe profilul ei ce ii place si s-ar putea sa ai aceleasi gusturi ca ea, vorbiti despre ele dar nu asa insistent. Alea cu cati ani ai, de unde esti, etc le poti zice mai tarziu (dar sa nu pari ca un obsedat laughing ), trebuie sa fie o conversatie lejera, e exact ca si cu o persoana din alta tara vorbind engleza big grin ori ca si cum ai vorbi cu prietenii tai (dar aici sa fii mai simtit cu ea, nu ma refer sa vorbesti ca un sfant dar nici sa exagerezi laughing ) Si inca un lucru, timiditatea astea porneste numai si numai de la creierul tau. Daca iti scoti din cap chestia asta si o sa fii mai increzator o sa ai succes la fete si nu te ingrijora ca nu ai avut iubita la varsta asta, o sa ai mai incolo laughing tongue

2 răspunsuri:
| Jimtheghost a răspuns:

"Succes la fete". Suna aiurea nu crezi? Parca ar fi examene ce trebuie trecute. Nope, that's not how it works. Treaba asta cu datul like-urilor pe facebook e atat de naspa incat e foarte naspa. Poti sa zici "salut" din prima, ca doar de asta ii dai cerere de prietenie cuiva, ca sa interactionezi cu persoana respectiva. Treaba asta nu e conditionata de cate comentarii sau like-uri ii dai la poze sau la mai stiu eu ce, ok?
In legatura cu "de unde esti" sau "cati ani ai", poti sa vezi pe profilul individei, nu trebuie sa o intrebi ca la politie.
Atunci cand nu e vorba de Facebook, si esti in societate, daca vezi pe cineva care pare interesant, sau crezi ca-ti place, du-te si saluta persoana, nu te mananca nimeni pentru un "salut". Fii mai deschis ca lumea sa fie deschisa catre tine. happy

| StevenStallone explică:

Multumesc mult pentru raspunsuri!
Alte pareri? laughing