| CNfan a întrebat:

La analizarea morfologica trebuie sa spun si genul, cazul etc. sau doar ca e substantiv, pronume etc.?
DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Raluu21 a răspuns:

Analiza morfologica se refera la partea de vorbire deci trebuie sa spui tot, la substantiv: felul, cazul, genul, nr., la pronume la fel, la verb sa specifici persoana, timpul, modul etc.
Si la analiza sintactica spui partea de propozitie (subiect, predicat etc.)

1 răspuns:
| Deea092 a răspuns:

Depinde pe ce clasă eşti. este şi diateză, conjugare etc etc.