| Ochiialbastrii a întrebat:

La anul voi da testarea nationala... ce sfaturi imi dati, voi ce ati dat anul asta?

1 răspuns:
| Rayyy a răspuns:

Bună,
Sfatul meu este să fii consecventă, şi să te pui pe învăţat încă din primele zile ale anului şcolar. Din moment ce testarea este de nivel mediu, sunt convinsă că absolut orice elev cât de cât interesat îi poate face faţă.
Anul acesta s-a reunţat la tezele unice şi la testarea de geografie sau istorie, rămânând doar evaluările la Limba Română şi Matematică. La română s-a dat o compunere descriptivă şi o demonstraţie a apartenenţei unei opere la specia basmului plus alte cerinţe legate de text, iar la matematică o serie de probleme din algebră şi geometrie.
Eu spun că nu ai de ce să îţi faci griji. Atâta timp cât vei lucra şi vei fi intrigată de viitorul tău, vei reuşi!
Mult succes!