| ContDeNimic a întrebat:

Stiti cumva daca la testarea nationala de anul acesta se da si nuvela si schita?

9 răspunsuri:
| Roses a răspuns:

Poate pica orice. big grin

SCHITA: este o specie e genului epic in proza,cu dimensiuni reduse. Are actiune restransa,cu personaje putine surprinse intr-un moment important al vietii lor. Actiunea este simpla,lineara(pe un singur plan). este plasata intr-un spatiu limitat si are o durata scrisa(adica,se precizeaza timpul). Modul principal de expunere este naratiunea care se imbina armonios cu dialogul.

NUVELA:este o specie a genului epic,de dimensiuni mai ample,cu o actiune mai dezvoltata decat a schitei,participa un numar mai mare de personaje care sunt complex caracterizate. Actiunea este mai ampla, timpul este mai indelungat si, in general, in locuri diferite. Participarea afectiva a naratorului este redusa; acesta intervine putin prin consideratii personale, iar descrierile sunt minime. big grin

| ElectricChapel a răspuns:

Bineinteles. Atata timp cate este in programa orice este posibil. Macar sa stii cateva idei despre ele...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,sunt in programa. Acum poate pica orice.Bafta!

| piTiCcu a răspuns:

Posibil să se dea orice.Succes!

| 123lalala a răspuns:

Orice e posibil, sa speram ca va fi ceva usor ( si eu sunt in clasa a VIII-a)

| DownTheStairs a răspuns:

Se da din pacate... Succes noua, noua ca si eu o dauhappy!

| ionalexandru98 a răspuns:

Orice este posibil, insa anul acesta nu se dau la examen texte stydiate.Prin urmare daca dau nuvela, trebuie sa-ti puna nuvela respectiva in lucrare ceea ce este imposibil.Charsi pentru schita ar fi foarte mult.Deci stai linistita, ca e greu de crezut ca se va da asa ceva.

| Alecs2014 a răspuns:

Buna! Da, aceste specii sunt incluse in programa nationala de anul acesta!
Trăsături ale speciilor literare: schiţa, basmul
(popular/ cult), pastelul, fabula, nuvela în opere
literare studiate. (fragment din programa de anul acesta)
Sper ca te-am ajutat!

| ContDeNimic explică:

Uhm...imi puteti spune cate ceva despre ele?