| andreAS_2759 a întrebat:

La ce facultate `se merita` sa dai in ziua de azi? ce domenii vor fi cautate si apreciate, atat in tara cat si in strainatate, in viitorul apropiat?

Răspuns Câştigător
| Bella_2124 a răspuns:

Dacă vrei să lucrezi în ţară, ţi-aş recomanda să faci facultatea de poliţie. de exemplu, eu vreau să dau la Academia de Poliţie Al. I. Cuza din Bucureşti. facultatea o faci gratuit, fără să plăteşti nimic, iar după ce termini studiile ai un loc de muncă asigurat. problema ar fi una singură, nu se intră chiar uşor acolo. trebuie să munceşti puţin, dar nu cred că este vreun loc unde să nu depui un minim de efort pentru a-ţi asigura un viitor destul de bun. altă opţiune ar fi să faci facultate de drept vamal, am auzit că se câştigă foarte bine, însă asta după ce îţi faci rost de un loc de muncă. dacă vrei să lucrezi în străinătate, medicina ar fi o soluţie destul de bună, însă depinde şi de ce îţi place. contează foarte mult să faci ceea ce îţi place. dacă înveţi/lucrezi cu plăcere, ţi se pare totul mult mai uşor. sper că ţi-am fost de ajutor. mult succes în viaţă, şi sper să iei decizia potrivită. happy. ]:*

4 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

La ce iti place tie.Niciodata sa nu faci prostia sa dai unde "are cautare". Gandeste-te un pic.Vei fi nevoit sa faci meseria aia toata viata si daca tie nu iti place ce faci ai pierdut din start. Fa ce vrei. O viata ai.Nu se cauta aici meseria? Du-te in strainatate cativa ani, castiga experienta si vino apoi.Altfel vei fi privit dupa ce vei veni de acolohappy

| pasatGeorge a răspuns:

La medicina sau la drept. In Romania nu prea se castiga bine ca medic, insa in strainatate ai niste conditii excelente, iar munca prestata este recunoscuta.

| aura_1762 a răspuns:

Pai eu zic ca medicina da in strainatate se plateste bine si cred ca si dreptu

| letitblue a răspuns:

Arhitectura, Psihologie.

Am o prietena care acum e in USA, si face facultatea de design interior, a platit 80. 000 de dolari pentru toat afacultatea cursurile, de 5-6 ani. thinking