| anonim_4396 a întrebat:

La ce ora pot mânca sa ma îngraș mult sau mai repede?

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La orice oră. Cum s-a golit burta, bagă la maț.

| Hyperion7 a răspuns:

Asta e un mit cu îngrășarea mai rapida daca mănânci după 19 sau 18...
De regulă, trebuie sa mănânci înainte cu minim 3 ore înainte să te culci ca sa poți dormi bine.
Un mic sfat, nu te agita atât pe chestia asta, pentru că, odată cu asta îți asumi riscurile unei posibile boli cardiovasculare, diabet și alte povesti.
Grija mare ce ți dorești, că s-ar putea să regreți că ai vrut să fii mai "pufoasa " happy

| VoidEternal a răspuns:

La miezul noptii.

Dar nu-ti bate joc de sanatatea ta. Din punct de vedere fiziologic si functional exista fix 0 motive pentru care ai vrea sa te ingrasi. Asta exceptand cazurile de subnutritie.

Ca vrei tu sa arati mai nu stiu cum, asta deja e alta discutie. O sa ajungi sa regreti daca te ingrasi fortat. Daca vrei doar sa arati altfel, te bazezi mai bine pe sport decat pe mancare.

| anonim_4396 explică (pentru VoidEternal):

Nu am doar 40 kg picioarele sunt ca niște bete si sa nu uitam ca unele haine arată fff naspa pe mine chiar dacă sunt faine si la cei mai grăsuți arată mult mai fain

| VoidEternal a răspuns (pentru anonim_4396):

Asculta-ma pe mine, nu e nimic ok in a te ingrasa fortat.

Eu am avut 12 ani de zile 67 de kg la 1.80 inaltime si tot asa aveam ca si tine impresia ca sunt slab. Nu incercam activ sa ma ingras, dar asa credeam si eu, ca e mai bine sa fiu mai plinut.

Acum 3 ani, din motive medicale, a trebuit sa tin un regim foarte strict timp de 9 luni de zile. Pe vremea aia aveam in jur de 70 de kg. Am slabit 10 kg din cauza regimului, din care cel putin 5 doar masa musculara, dar dupa ce am terminat cu el, incet incet am inceput sa pun pe mine pana am ajuns la greutatea mea obisnuita. Si apoi, desi mancam exact la fel ca si inainte, am continuat sa pun si iar sa pun, incet dar sigur.

Acum am aproape 80 de kg, si pentru ca nu am facut sala intre timp, tot ce s-a pus e doar grasime. Crede-ma cand iti spun ca imi e dor de vremea cand aveam 67 si eram practic numai fibra, alergam 8-10 kilometri fara sa-i simt, 6 pack, definitie, tot ce trebuie.

Da, nu aveam masa, nu eram bulky, dar din punct de vedere functional eram top, aveam energie, mobilitate, agilitate. Acum nu sunt nici la 40% fata de cum eram.

Concluzia e urmatoarea, nu-ti bate joc de metabolismul tau mancand fortat si facand totul pentru a te ingrasa. O sa-ti para rau, GARANTAT. Fa sport daca vrei sa nu mai fii batz. E cea mai buna varianta.

| anonim_4396 explică (pentru VoidEternal):

Mersi îmi pare rău de tine

| haileewatson a răspuns:

Ai 15 ani, corpul tau nici macar nu e dezvoltat suficient. Peste vreo 3-4 ani o sa ai mai mult in greutate in mod natural, dupa ce se finalizeaza perioada pubertatii.
Daca te apuci acum sa mananci prostii si foarte multe calorii de capul tau, singurul lucru pe care o sa-l faci e sa-ti distrugi organismul, posibil sa ai probleme cu tiroida mai tarziu. Iar la 18 ani, dupa ce corpul tau a trecut de pubertate, o sa te trezesti ca ca ai ajuns supraponderala si o sa vii pe TPU sa intrebi cum poti sa slabesti.

Asa ca fa sport si mananca sanatos si lasa organismul sa se dezvolte in mod natural.