| soffie a întrebat:

La ce se referea expresia "o apa si un pamant" ?

3 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Un amalgam redus la elemente primordiale, fără personalitate, turmă, egalitarism în neştinţă...

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In general apa si pamantul pareau la fel pentru cei din vechime si a ramas vorba asta care semnifica faptul ca multe lucruri sunt la fel. Sau se zice despre doi care au acelasi caracter (de obicei, rau) ca sunt "ca o apa siu-n pamant".

| kamykaze88 a răspuns:

Parerea mea: este prost folosita expresia in nume de rau. o apa si un pamant hmmm traim pe pamant? suntem apa? consumam apa? multe expresii au fost prost interpretate. daca cineva spune: "esti o apa si un pamant" eu ii multumesc da sunt 80% apa si sunt si pamant... nu? parerea mea