| LeeMaya a întrebat:

La ce varsta este normal, dupa parerea voastra, ca o persona sa aiba o relatie?

14 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

16 dacă persoana e ceva mai matură.

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns (pentru Musique):

Am vazut "relatii" si la 12 ani laughing)

| OldSoul a răspuns:

La varsta in care e in stare sa isi dea seama daca partenerul vrea o relatie serioasa sau o aventura.

| peperonies a răspuns:

Variaza de la caz la caz.

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns:

Atunci cand esti pregatit/a. O relatie serioasa incepe de pe la 17-18 ani, in opinia mea.

| Resurrection a răspuns:

Personal, cred ca de la 14 ani este ok sa incepi relatiile, mai devreme de atat mi se pare o stupiditate. inca sunteti copii.

| Cristinaaa57 a răspuns:

Pe la 16.

| Kandia15 a răspuns:

Nu conteaza happy Dar acum sa nu exageram. Nici la 12 ani laughing

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns (pentru Kandia15):

Ai dreptate, la 12 ani nici nu se numeste relatie.

| Kandia15 a răspuns (pentru ItsMeUncleDolanOrDolanDuk):

Exact laughing

| Taduic a răspuns:

Nu exista o varsta, exista un moment. Un moment in care persoana respectiva are nevoie de cineva pentru un lucru pshihic, spiritual sau din simpla simpatie pentru cineva. Nu exista iubire adevarata, o nevoie fata de o persoana diferita in afara de tine (dupa parerea mea) pentru ca cu acea persoana doar iti satisfaci nevoile spirituale, respectiv sexuale. Singura iubire adevarata este pentru organismul tau, de exemplu creierul si inima. Creierul nu poate trai fara inima (nu mai ajunge sangele prin creier) si inima nu poate trai fara creier, daca nu exista creierul inima nu mai poate bate, nu o mai ghideaza creierul (desigur, eu fac referire cand creierul este complet mort). Asta este sigura iubire adevarata din punctul meu de vedere, restul este doar o simpatie fata de cineva. Poate ca sunt cam insensibil si ca multe fete nu ar vrea sa auda asta, dar asta este iubirea din punctul meu de vedere.
Cum am precizat si mai sus, nu exista o varsta anume, depinde de nevoile fiecaruia. Multi critica acei copii de 10-12 ani care au relatii din motive personale, insa nu ai ce sa le reprosezi, daca persoana respectiva are nevoie de o persoana cu care sa-si satisfaca propriile nevoi si cealalta persoana la fel, totul este okay. Sper ca te-am ajutat.

| Annaa05 a răspuns:

Depinde si cat de pregatit esti pentru o relatie.Eu de exemplu am avut prima relatie serioasa la varsta de 16 ani.

| HeyTuHey a răspuns:

Pai pe la 15-16 ani. Parerea mea. Mi se pare prea devreme pe la 13 sau 14 ani...

| Melissa14A a răspuns:

Nu depinde de varsta depude de cand esti pregatit de o relatie