| anonim_4396 a întrebat:

as vrea sa ma indrumati si pe mine cu ceva! La mine e o problema mai grea, cand eram eu mic parinti mei au divortat si eu am ramas in custodia mamei.Pana anul trecut am locuit cu mama impreuna cu parinti ei(bunici). apoi in acest an mama mea s-a recasatorit si a facut un alt copil dar sta departe de bucuresti si noi comunicam numai la telefon.eu trebuia sa raman cu parinti mamei si impreuna cu sora mamei(matusa). si tot in acest an am hotarit sa plec de la bunici din partea mamei si sa ma mut la parinti din partea tatalui.
Si acum am luat niste note proaste la scoala si ei au spus ca daca am vreo medie mai mica de 8 ma vor trimite inapoi la parinti mamei. Funda! Va rag sa fiti intelegatori.

Răspuns Câştigător
| Archangells a răspuns:

Stai linistit, ca nu te vor trimitehappy. este modul prin care ei incearca sa te determine sa inveti, deoarece tin la tine si vor sa ajungi ceva in viata. Iti vei da seama mai incolo, peste ani ca parintii si bunicii iti vor binele intotdeauna.

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Vorbeste cu taicatu si cu parintii tatalui tau sa te inteleaga si ca totul va fi bine, iar tu straduiestete sa obtii o medie buna.

| AIRIUS a răspuns:

Buna!
Ce situatie grea!
Scuza ma, dar eu in situatia asta, o vad de vina doar pe mama ta...pentru ca ea daca s a recasatorit si a mai facut inca un copil,nu trebuia pe tine sa te,,alunge,,din viata ei!
Dar cam asa se intampla in cele mai multe cazuri,parintii o i au fiecare pe drumuriile lor,iar daca se si recasatoresc,se dau dupa familia lor,uitand practic ca celalalt copil exista.
Stiu ca poate pentru tine sunt lucruri dureroase,dar asta e!
Daca nu ar fi asa,nu inteleg cum ea a fost de acord ca tu sa pleci si sa te muti la bunicii din partea tatalui,deci e clar ca ea, s a detasat!
Nu o judec,dar tie iti pot da un sfat,du-te si vb cu tatal tau biologic,el e singurul care in situatia asta,cred ca iti va fi alaturi.vb cu el si explica i situatia,cred ca el te va intelege si te va ajuta cu multe.
Vis a vis de bunicii din parte tatalui,trebuie si tu sa intelegi ca,ei daca iti spun lucruriile aste legate de scoala,o fac tot pentru binele tau,ca uite,mama ta nu iti e alaturi,iar daca tu nu vei invata sa ajungi cat de cat un om,ce vei face?
Spun asta,pentru ca tu nici nu ai un sprijin din partea familiei, deci lasa i si pe ei, ca au si ei dreptatea lor!
Trebuie sa fii constient si totodata responsabil!
Bafta!

| stejara2 a răspuns:

Atunci sfatul meu este sa inveti cat mai bine, sa poti ramane la bunicii din partea tatei, si sa dovedesti parintilor ca esti cu adevarat o persoana demna, ca au facut cea mai mare prostie cand nu te-au bagat inseama chit ca esti copilul lor! Succes!

| romancuta02 a răspuns:

Explica-le ca se mai intampla sa mai iei si note proaste la scoala, nu poti tot timpul sa fi ass si sa ai numa 10! Unii copii sunt numai de zece, altii nu sunt numai de zece, asta este, creca fiecare am luat la scoala si note mici. Spune-le ca tu vrei sa ramai cu ei fiindca acolo te simti cel mai bine si sa nu te raneasca sufleteste trimitandu-te la ceilalti bunici.Bafta!

| ピンク a răspuns:

Vai de mine! Deci stai, ca nu pricep...Tu sati departe de tatal tau, iar mama ta te-a lasat in custodia bunicilor, iar ea a plecat cu alt barbat, au facut un copil, si locuiesc impreuna ca o familie departe de orasul in care locuiesti tu. Fara suparare, insa aceasta femeie nu se poate numi mama. Te-a dat pe tine la o parte... Dupa parerea mea, ar trebui sa iti inveti mai mult ca sa poti ramane la acei buni, iar daca nu vrei, fa-ti curaj si intoarce-te la mama ta. Eu asta as face. Si daca nu te lasa sa vii, ce mai, fa plangere la protectia copilului happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai daca e mai bine la parintii tatalui, incearca si invata mai mult.

| IONYUTZ a răspuns:

Spune si tu ca mai mari note ca astea ni are nimeni la aceasta materie (la care ai note mici)
Zi ca a spus profesoara ca daca vreau note mari sa ma asculte de la inceputul anului.

| wildcherry95 a răspuns:

Nu prea pot sa te ajut, nu am inteles bine nici ce ai scris mai sus - chiar daca am citit si am recitit de 3 ori. Sfatul meu e sa trimiti un mail la adresa "scrisorica@gmail.com", e o persoana care a terminat psihologia (nu stiu daca ai auzit de Dr. Adrian Sarbu) si care chiar te-ar putea ajuta, sfaturile lui sunt foarte bune. Incearca sa-i trimiti un mail daca vrei si explica-i situatia ta. Sigur o sa te ajute! Sper ca mesajul meu ti-a fost de folos. Succes!

| Cinevaescu a răspuns:

Ce am uitat sa mentionez este ca tatal a fost cel care m-a parasit pentru ca din vina lui ei s-au despartit pentru ca el a pecat cu o alta femeie care avea copil si acum nici el nu ma mai baga in seama!

| Cinevaescu a răspuns:

Problema e ca nu prea pot sa imi dreg notele. Orcum daca ma vor ierta promit ca semestrul viitor nu va mai fi asa.Pentru ca o sa-mi iasa 2 medii de 6 si 2 de 7crying