| RockAddicted a întrebat:

Lamuriti-ma si pe mine. in fraza:,, ceea ce ma jeneaza este dificultatea rasfoirii,,. pronumele,,ma,, are functia sintactica de complement direct? (eu am pus problema,,pe cine jeneaza,,-pe mine,, ma,,- complement indirect, dar baremul spune ca e complement direct.

2 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Nu...nu are cum sa fie indirect.
Intrebarile c.d sunt "pe cine?","ce?".
E direct.

| misterioaѕa a răspuns:

Complementul direct răspunde la întrebările tonguee cine?, Ce?
Testul Naţional a fost rezolvat de mai mulţi profesori cu scopul de a scrie corect.