| Lucia_5229 a întrebat:

Lantisor de Ag.(argint) 20 grame.
? atomi
? moli
va rog frumos ajutati-ma ...stiu ca TPU nu ii sait de facut teme da profesoara noastra ne-o dat tema asta si ora care vine ne zice lectia legata de tema asta...si cine nu si-o face ii scoate la tabla si daca nu stiu le da 2 sau 3
va rog frumos dau fundita promit vot de inteligenta orce numa ziceti-mi printr-un mesaj sau ca raspuns la intr.
multumes ff mult:*:*

Răspuns Câştigător
| andreeamitoi a răspuns:

Uite aici:

Atomul este cea mai mică particulă ce caracterizează un element chimic, respectiv este cea mai mică particulă dintr-o substanţă care prin procedee chimice obişnuite nu poate fi fragmentată în alte particule mai simple. Acesta constă într-un nor de electroni care înconjoară un nucleu atomic dens. Nucleul conţine sarcini electrice încărcate pozitiv (protoni) şi sarcini electrice neutre (neutroni), fiind înconjurat de norul electronic încărcat negativ. Când numărul electronilor şi al protonilor este egal, atunci atomul este neutru din punct de vedere electric;

Molul (numit şi moleculă-gram atunci cînd se referă la molecule) este unitatea de măsură fundamentală în SI a cantităţii de substanţă. Simbolul pentru această unitate de măsură este "mol" (nu se schimbă la plural). Termenul mol este atribuit chimistului german Wilhelm Ostwald, cunoscut pentru lucrările sale în domeniul catalizei, echilibrului chimic şi al vitezei de reacţie.

Sper c-am ajutat! Bye!