| Teenagernynho28 a întrebat:

Legat de soferii incepatori: sunt si eu unul dintre acestia, am permis de o luna si pot spune ca ma descurc bine in trafic, avand unele mici mari probleme cu parcarile; in rest daca faci totul cu placere e perfect. Voi cum va descurcati/v-ati descurcat la inceput, ce masina aveti, cum vi se pare traficul sau alte chestii de gen?

2 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

La inceput, ma descurcam binisor. Recomand Dacia pentru noii participanti la trafic. In niciun caz nu recomand o masina cu multi cai putere. Un incepator poate stapanii o masina puternica, dar nu-si poate stapanii curiozitatea, doreste sa vada viteza maxima, iar atunci se afla intr-un pericol continuu. La o viteza mare, orice miscare brusca a volanului te poate termina, ori incepatorul, nu are experienta necesara in ale sofatului. Cum mi se pare traficul? Usor si greu, plin de oameni stresati din pricina grijilor cotidiene, plin de oameni obositi, plin de oameni sub influenta bauturilor alcoolice, plin de maniaci care adora viteza. Acest gen de oameni reprezinta un pericol intotdeauna. Tocmai de asta, atentie sporita! Grija mare, 1 an de zile trebuie sa conduci cu 20 km sub limita de viteza pe acea portiune de drum. Un sfat pe care l-as putea da oricarui novice: "Circula cat mai aproape de marginea drumului, semnalizeaza din timp orice manevra si asigura-te inainte de a o face, mai sunt si nebuni care nu respecta regulile. Nu exagera cu pedala de acceleratie!"
Nu e greu sa obtii permisul, e mai greu sa-l pastrezi nepatat, fara puncte amenda, fara puncte la permis etc. Bafta, amice!

| ZummySchummy a răspuns:

He he, bine ai venit printre invatacei! Si eu tot de o luna am carnet, luat dupa multe chinuri, dar care pana la urma nu au facut decat sa ma intareasca :). Eu am probleme cu respectarea regulilor de circulatie in trafic, cu bizonii, am avut cu incadrarea pe benzile de circulatie, pana m-am prins cum functioneaza lucrurile si evident parcarile raman un challenge.
Dar pentru ca am descris toate acestea o data pe blogul meu, e mai simplu sa-ti dau direct link-ul :). Enjoy si comentati daca v-ati loviti si voi de aceleasi probleme ca mine;). Succes!
http://zummyschummy.wordpress.com/2010/09/10/prima-data-singura-in-trafic/